Ratios Unite Rates Proportions Scaled Drawings

Ratios Unite Rates Proportions Scaled Drawings

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions Rates

Proportions Rates

6th Grade - University

15 Qs

Ratios/Rates/Unit Rates

Ratios/Rates/Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios and Ratio Tables

Ratios and Ratio Tables

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates and Proportions

Ratios, Rates and Proportions

7th Grade

10 Qs

Ratio Practice

Ratio Practice

5th - 6th Grade

10 Qs

Ratios Rates and Percentages

Ratios Rates and Percentages

6th Grade - University

15 Qs

Rates, Ratios, Proportions, Graphs, Equations, Tables

Rates, Ratios, Proportions, Graphs, Equations, Tables

6th Grade - University

10 Qs

Ratio

Ratio

7th Grade

10 Qs

Ratios Unite Rates Proportions Scaled Drawings

Ratios Unite Rates Proportions Scaled Drawings

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 6 pts

Tommy has a bag of LEGOS. There are:


6 yellow


3 red


8 blue


What is the ratio of blue LEGOS to the total number of LEGOS?

8:17

6:17

6:8

3:6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 7 pts

If there are 5 boys to 7 girls, how many girls would there be if the number of boys increased to 20?

35 girls

28 girls

24 girls

30 girls

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 6 pts

Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz.

Kraft sour cream $2.08 for 16 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Daisy

Kraft

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 7 pts

Are the two ratios equivalent?


3 : 10 and 9 : 20

Yes

No

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Scott had to run for 18 minutes, ride his bike for 20 minutes, and lifted weights for 15 minutes. What is the ratio of the time he rode his bike to the total amount of time he exercised?

18:20

20:33

53:20

20:53

6.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

Write a ratio to for 12 feet to 9 yards

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

Write a ratio for 6 cups to 4 pints

Evaluate responses using AI:

OFF

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?