Graphs of Proportional Relationship

Graphs of Proportional Relationship

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

7th Grade Linear Relationships

7th Grade Linear Relationships

7th Grade

10 Qs

Rates and Proportionality

Rates and Proportionality

7th Grade

16 Qs

5.5 Study Guide - Graphs of Proportional Relationships

5.5 Study Guide - Graphs of Proportional Relationships

7th Grade

13 Qs

Identifying Proportional Relationships

Identifying Proportional Relationships

7th Grade

18 Qs

Graphing Proportional Relationships

Graphing Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

proportional relationship study guide

proportional relationship study guide

7th Grade

19 Qs

Proportional or Non-Proportional Quizizz

Proportional or Non-Proportional Quizizz

7th - 8th Grade

20 Qs

Graphs of Proportional Relationship

Graphs of Proportional Relationship

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What does the point (0, 0) mean in the context of the situation?

When 0 cookies are purchased $0 are spent

The beginning of the graph

2.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for the cost of cookies?

Mathematical Equivalence

ON

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select all that apply:

If two sets of data are proportional to one another:

the value of every ratio y/x will not be equal

the graph that represents the data will be a straight line that passes through the origin.

the graph will contain the points (0, 0) and (1, r) where r is the unit rate.

there will exist a constant, k, for which you can replace in the equation y = kx

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mickey is traveling at a constant speed on his bicycle. The graph shows how d, the total distance traveled, depends on t, the time in hours.
What can be concluded from the information on the graph?

Mickey is riding at a speed of 11 miles per hour.

Mickey rode a total of 12 miles.

Mickey rode a total of 11 miles.

Mickey is riding at a speed of 12 miles per hour.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph shows a proportional relationship between

x and y.


Which equation describes this relationship?

y = 0.4x

y = -30x

y = 2.5x

y = 30x

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph shows how the cost of rice depends on the amount purchased.


Which equation describes the relationship between x, the amount purchased in pounds, and y, the cost in dollars?

y = 1.6x

y = 8x

y = 0.625x

y = 3x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph shows how the amount of money Katya earns depends on the time she works.


How much does Katya earn per hour? (unit rate)

$16.00 per hour

$6.25 per hour

$20.00 per hour

$1.60 per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?