Ratio Rate Unit Rate Proportion

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following expresses a ratio?
2/3
two-thirds
0.667
2.3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.
$0.25
$20.61
$1.00
$2.29
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.3.OA.D.8
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
irections: Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a)
7 penguins for $126.00 ________ each
$18
$24
$4
$10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a)
11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken
7
22
30
10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
22 questions
constant of proportionality

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rate of Change from a Table

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Calculate Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
8.EE.B.5

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade