One Step Multiplication and Division Word Problems

One Step Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Analyze Information Given

Analyze Information Given

3rd Grade

10 Qs

4.4H (Readiness) - 4th Grade Math STAAR Review

4.4H (Readiness) - 4th Grade Math STAAR Review

4th Grade

12 Qs

Maths Algebra - Solving Word Problems

Maths Algebra - Solving Word Problems

6th Grade

15 Qs

Estimating Products Word Problems

Estimating Products Word Problems

2nd - 4th Grade

10 Qs

Multiplication and Division

Multiplication and Division

4th Grade

10 Qs

Division Word Problems: Fun Challenges for 4th Graders

Division Word Problems: Fun Challenges for 4th Graders

4th Grade - University

10 Qs

Unit 5: Word Problems Assessment +-x/ (Calculator Allowed)

Unit 5: Word Problems Assessment +-x/ (Calculator Allowed)

5th Grade

15 Qs

SOL 5.4 - Multi-Step Word Problems (+, -, x, ÷)

SOL 5.4 - Multi-Step Word Problems (+, -, x, ÷)

5th Grade

15 Qs

One Step Multiplication and Division Word Problems

One Step Multiplication and Division Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Easy

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Ivey was making muffins. She made a total of 28 muffins. If she shared them equally on 4 plates. How many would be on each plate?

7

6

5

8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Klingle is packing up 540 old paint brushes into bags to donate to a local art studio.  Each bag only holds 6 paintbrushes.  How many bags will Mr. Klingle need?

3,240 bags

120 bags

123 r2 bags

90 bags

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Jones has 1,895 pieces of paper that she split evenly between 5 students.  How many pieces of paper did each student receive?

9,475 pieces of paper

379 pieces of paper

1,979 pieces of paper

370 pieces of paper

4.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Gonzalez buys a total of 56 crayons for her classroom. Each pack contains 8 crayons. How many packs of crayons does Mrs. Gonzalez buy?


Mathematical Equivalence

ON

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A fourth-grade class at Smith Elementary ate four pizzas for lunch. A fifth-grade class ate five pizzas for lunch. Each pizza was sliced into eight slices. How many slices of pizza did the two classes eat for lunch?


9 slices

17 slices

72 slices

20 slices

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Julie bought a book for 3 dollars. Peter bought a book for 6 times as much as Julie’s book. How much did Peter pay for his book?

$9

$18

$3

$12

7.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Three friends went fishing. Bonnie caught 3 times as many fish as Jessica. Sarah caught twice as many fish as Jessica. Jessica caught 3 fish. How many fish did the three friends catch in all?

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?