Compare Unit Rate

Compare Unit Rate

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions and Unit Rates

Proportions and Unit Rates

7th Grade

18 Qs

Proportions and Unit rates

Proportions and Unit rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Unit Rate and Proportionality

Unit Rate and Proportionality

6th - 9th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions Study Guide

Ratios and Proportions Study Guide

7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Ratios and Rates Unit 3: 7th

Ratios and Rates Unit 3: 7th

7th Grade

11 Qs

Review for PRO Quiz 1

Review for PRO Quiz 1

7th Grade

10 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

Compare Unit Rate

Compare Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Cheerios $3.68 for 17 oz.

or

Apple Jacks $2.89 for 13 oz.

Find the unit rate of each and choose the better deal.

Cheerios

Apple Jacks

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Daisy sour cream $1.49 for 8 oz.

or

Kraft sour cream $2.55 for 16 oz.

Find the unit rate of each and choose the better deal.

Daisy

Kraft

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00. Which is the better deal?

8 hours

6 hours

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack

12 pack

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24

Doritos

Cheetos

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For a unit rate, what number should the denominator be?

2

10

Doesn't matter

1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

What mathematical operation does unit rates involve?

addition

subtraction

multiplication

division

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?