Compare Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ross made 2 1/2 sales in 3 days. Mona made 3 3/4 sales in 4 days. Who achieved a higher sales per day?
Ross because he sold 5/6 sales per day
Mona because she sold 15/16 sales per day
They sold the same at 5/6
They sold the same at 15/16
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit rate of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kidney beans $1.18 per lb.
or
Lima beans $2.13 for 2 lb.
Find the unit rate of each and choose the better deal.
Kidney beans
Lima beans
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sargento cheese slices $2.50 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.78 for 9 slices
Find the unit rate for each and choose the better deal.
Sargento
Velveeta
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Doritos $3.45 for 11.5 oz.
or
Cheetos $2.43 for 9 oz.
Find the unit rate of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Coca-Cola $1.30 for 1 L
or
Pepsi $2.50 for 2 L
Find the unit rate of each and choose the better deal.
Pepsi
Coca-Cola
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Goldfish crackers $1.80 for 7.2 oz.
or
Cheez-its $2.40 for 15 oz.
Find the unit rate of each and choose the better deal.
Goldfish
Cheez-its
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Better Buy!

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Better Buy

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade