Compare Unit Rate

Compare Unit Rate

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th Grade

14 Qs

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

6th Grade

10 Qs

6th grade review quiz

6th grade review quiz

7th Grade

14 Qs

Find Unit Rate

Find Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Rates Ratios and Proportions Practice

Rates Ratios and Proportions Practice

7th Grade

10 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios and Unit Price

Ratios and Unit Price

6th Grade - University

10 Qs

Compare Unit Rate

Compare Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ross made 2 1/2 sales in 3 days. Mona made 3 3/4 sales in 4 days. Who achieved a higher sales per day? 

Ross because he sold 5/6 sales per day

Mona because she sold 15/16 sales per day

They sold the same at 5/6

They sold the same at 15/16

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Oreos $2.98 for 15.5 oz.

or

Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.

Find the unit rate of each and choose the better deal.

Oreos

Chips Ahoy

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kidney beans $1.18 per lb.

or

Lima beans $2.13 for 2 lb.

Find the unit rate of each and choose the better deal.

Kidney beans

Lima beans

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sargento cheese slices $2.50 for 10 slices

or

Velveeta Cheese slices $3.78 for 9 slices

Find the unit rate for each and choose the better deal.

Sargento

Velveeta

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Doritos $3.45 for 11.5 oz.

or

Cheetos $2.43 for 9 oz.

Find the unit rate of each and choose the better deal.

Doritos

Cheetos

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Coca-Cola $1.30 for 1 L

or

Pepsi $2.50 for 2 L

Find the unit rate of each and choose the better deal.

Pepsi

Coca-Cola

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Goldfish crackers $1.80 for 7.2 oz.

or

Cheez-its $2.40 for 15 oz.

Find the unit rate of each and choose the better deal.

Goldfish

Cheez-its

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?