Graphing Equations and Writing Equations

Graphing Equations and Writing Equations

8th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Extra Credit - Writing Linear Equations

Extra Credit - Writing Linear Equations

9th Grade

12 Qs

Graphing Linear Equations

Graphing Linear Equations

6th - 8th Grade

10 Qs

Regression Equations

Regression Equations

11th - 12th Grade

17 Qs

A.2C - Linear Equations from Various Forms

A.2C - Linear Equations from Various Forms

9th Grade

15 Qs

Linear Equations: Word Problems and Beyond

Linear Equations: Word Problems and Beyond

9th Grade

15 Qs

Equations, Tables, and Graphs

Equations, Tables, and Graphs

6th - 8th Grade

12 Qs

Writing Equations From A Table & Real-World Situations

Writing Equations From A Table & Real-World Situations

8th - 9th Grade

10 Qs

Linear Functions - Tables

Linear Functions - Tables

8th - 9th Grade

17 Qs

Graphing Equations and Writing Equations

Graphing Equations and Writing Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which equation matches the description if x is the number of minutes and y is the total cost.

y = 1.20

y= 1.20x

x = 1.20

x = 1.20y

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph shows the total money earned at a fundraising car wash. Which equation can be used to find the total earned y for the number of cars washed x?

y = x + 5

y = x/5

y = x - 5

y = 5x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which equation matches the table?

y = 5x

y = 5x + 1

y = x + 5

y = x + 1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Gourmet chocolate costs $5.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of chocolate?

x = 5.25y

y = 5.25 + x

y = 5.25x

x = 5.25 +y

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the ounces of water,y, need to for x number of servings.


Based on the information in the table, which equation can be used to model the relationship between x and y?

y = 2x

y = x + 2

y = 18x

y = x + 18

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph shows the amounts of money raised for scholarships over a four month period.


Based on the graph, what is the constant rate of earnings for scholarships? (How much was raised per month?)

$500 per month

$1,000 per month

$2,000 per month

$4,000 per month

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?