Two brothers went shopping at a back-to-school sale where all shirts and shorts were the same price. The younger brother spent $175 on 7 new shirts and 7 pairs of shorts. The older brother purchased 6 new shirts and 7 pairs of shorts and paid a total of $165. How much did one shirt cost?
Applications Solving Systems of Equations

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$5
$10
$15
$20
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
On Monday Joe bought 10 cups of coffee and 5 doughnuts for his office at the cost of $16.50. It turns out that the doughnuts were more popular than the coffee. On Tuesday he bought 5 cups of coffee and 10 doughnuts for a total of $14.25. Which equations could be used to determine the cost of the coffee?
10c + 5d = 14.25
5c + 10d = 16.50
10c + 5d = 16.50
5c + 10d = 14.25
c + d = 10
5c + 10d = 16.50
c + d = 5
5c + 10d = 16.50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following is not a method for solving systems of equations
Elimination
Substitution
Estimation
Graphing
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Josh is thinking of two numbers. Their sum is -10 and their difference is -2. Which system of equations represents the situation?
x - y = -10
x + y = -2
x = -2
y = 5
x + y = -2
x - y = -10
x + y = -10
x - y = -2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
When we add two numbers, x, and y, we get 12. When we subtract the two numbers, we get 4. What are the two numbers?
The numbers are 8 and 4.
The numbers are 6 and 6.
The numbers are 12 and 0.
The numbers are 11 and 1.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 4 pts
Step 2) WRITE 2 EQUATIONS for the SYSTEM:
At Sam’s pizza a soda and 2 slices of everything pizza cost $10.25. At Two Cousin’s a soda and 4 slices of everything pizza cost $18.75. What is the cost for a soda (x) and a slice of pizza (y)?
x = 10.25
y = 18.75
x + 2y = 18.75
x + 4y = 10.25
y = 2x + 10.25
y = 4x + 18.75
x + 2y = 10.25
x + 4y = 18.75
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 2 pts
Step 3) SOLVE the SYSTEM:
x + 2y = 10.25
x + 4y = 18.57
What is the cost for a soda (x) and a slice of pizza (y)?
The cost of a soda is $1.75.
The cost of a slice of pizza is $4.25.
The cost of a soda is $4.25.
The cost of a slice of pizza is $1.75.
The cost of a soda is $10.25.
The cost of a slice of pizza is $18.75.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
10th Grade
20 questions
Systems of Equations by Word Problems

Quiz
•
9th Grade - University
20 questions
Elimination Word Problems

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Systems of Equations Word Problems

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Homework: Systems of Equations Word Problems

Quiz
•
9th - 11th Grade
12 questions
Elimination Word Problems

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Elimination Word Problems Practice

Quiz
•
8th - 10th Grade
12 questions
Solving System of Equations Applications

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade