Algebraic Equation Word Problems

Algebraic Equation Word Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rewriting Logarithms

Rewriting Logarithms

9th - 12th Grade

20 Qs

IA1 Study Guide_09.27

IA1 Study Guide_09.27

8th Grade

18 Qs

Algebra Course Assessment Review

Algebra Course Assessment Review

6th - 8th Grade

10 Qs

[Algebra 2] Geometric Sequences and Series

[Algebra 2] Geometric Sequences and Series

9th Grade - University

20 Qs

Multi Step Equations with Variables on Both Sides

Multi Step Equations with Variables on Both Sides

8th Grade

20 Qs

Adding and Subtracting Matrices

Adding and Subtracting Matrices

10th - 12th Grade

17 Qs

Writing Equations with One Variable

Writing Equations with One Variable

6th Grade

10 Qs

Solving One and Two Step Linear Equations

Solving One and Two Step Linear Equations

7th - 10th Grade

20 Qs

Algebraic Equation Word Problems

Algebraic Equation Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A taxi charges $3, plus $1.50 for each mile traveled.  Mr. Lewis rode in the taxi from his home to the airport and was charged $30.  How many miles does Mr. Lewis live from the airport?

18 miles

20 miles

22 miles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Rafael went fishing on Saturday and Sunday. On Saturday he caught 3 fish. If he caught a total of 7 fish on both days, which equation shows how to find f, the number of fish Rafael caught on Sunday?

3 + 7 = f

7 + f = 3

3 + f = 7

3 - f = 7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. York bought some oranges last week and 3 more oranges this week. She bought 12 oranges in all. Which equation could be used to find n, the number of oranges she bought last week?

n + 12 = 3

n - 12 = 3

3 + n = 12

3 - n = 12

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jessica made n less flags than Kevin. Kevin made 10 flags. If Jessica made 4 flags, which equation can be used to find n?

10 - n = 4

4 - n = 10

10 + n = 4

4 + 10 = n

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of cookies costs $2. Arabella bought some cookies and spent a total of $14. Which equation could be used to find the number of boxes of cookies, c that Arabella bought?

14c = 2

2c = 14

2 + c = 14

14 - c = 2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Priscilla bought 24 sodas for $4.76. Which equation shows how to find p, the price of each soda?

24 - p = $4.76

$4.76p = 24

24 + p = $4.76

24p = $4.76

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An auditorium has 400 seats. Each row in the auditorium has 16 seats. In which equation does r represent the number of rows of seats in the auditorium?

16r = 400

400r = 16

16 + r = 400

400 - r = 16

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?