Linear Function in Context

Linear Function in Context

9th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Evaluating Functions

Evaluating Functions

9th - 10th Grade

12 Qs

Math 1 Evaluating and Interpreting Function Notation

Math 1 Evaluating and Interpreting Function Notation

9th - 10th Grade

15 Qs

Writing Linear Equations in Context

Writing Linear Equations in Context

8th Grade - University

12 Qs

Writing and Evaluating Functions Assessment #2 Review

Writing and Evaluating Functions Assessment #2 Review

7th - 12th Grade

14 Qs

Solving Linear Systems by Various Methods

Solving Linear Systems by Various Methods

9th - 12th Grade

16 Qs

Evaluating Functions and Functions in Context

Evaluating Functions and Functions in Context

9th Grade - University

17 Qs

Evaluating Functions and Domain Quiz

Evaluating Functions and Domain Quiz

9th Grade

11 Qs

Evaluating Functions

Evaluating Functions

10th - 12th Grade

12 Qs

Linear Function in Context

Linear Function in Context

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

To prepare for a recent road trip, Jill filled up her 19-gallon tank. She estimates that her SUV will use about three gallons per hour. Write an equation to model the amount of gasoline, G, remaining in her tank after t hours.

G=19 – 3t

G=19 + 3t

G=3 - 19t

G=3 + 19t

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At the beginning of October, Monique changed banks and decided to leave the remaining $3900 in her old checking account to pay for rent. After six months, her balance was finally zero. If the balance, B, in Monique’s account is a function of time, t, write an equation for the situation.

B = 3900 – 650t

B = 3900 + 650t

B = 3900t – 650t

B = 3900t + 650t

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On a recent scuba diving trip, Kate and Kara reached a depth of 130 feet. Six-and- a-half minutes later after ascending at a constant rate, they reached the surface. Write an equation to represent their distance, D, as a function of time, t.

D = 130 – 20t

D = 130 + 20t

D = 20 – 130t

D = 20 + 130t

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Cedric and Josh both ordered the same size pizzas at Marco’s Pizzeria; however, they ordered different toppings. Marco’s charges an additional fee for toppings, but all toppings cost the same. Cedric got pepperoni, banana peppers, and black olives on his pizza for a cost of $15.74. Josh ordered mushrooms and eggplant on his pizza and paid $14.49. Using this information, write an equation for the cost of a pizza, C, as a function of the number of toppings, t ordered.

C = 11.99 + 1.25t

C = 11.99 - 1.25t

C = 11.99t + 1.25

C = 11.99t - 1.25

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

College tuition at Bedrock University has increased $500 per year for the past six years. Wilma is a freshmen this year and paid $10,250 for her tuition. She is curious about her tuition in the coming years and needs this information as motivation to graduate in four years. Assuming the tuition rate increase remains constant, write an equation to represent the tuition at Bedrock University in x years.

T = 10,250 + 500t where t is time since your freshmen year

T = 10,250 - 500t where t is time since your freshmen year

T = 10,250t + 500 where t is time since your freshmen year

T = 10,250t - 500 where t is time since your freshmen year

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Margaret purchased a new bar of soap. Three days after she originally used the soap, she was curious how much soap per day she was using. She decided to weigh her soap and found that the bar was 103 grams. Four days later she re-measured the same bar of soap and recorded a weight of 80 grams. Assuming that Margaret uses the same amount of soap daily (and that she used the soap daily), write an equation that shows the amount of soap remaining after d days of use.

S = 120.25 – 5.75d

S = 120.25 + 5.75d

S = 120.25d – 5.75

S = 120.25d + 5.75

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A company is selling bubble gum.  The function g(x) = 2x + 4 represents the cost if someone buys x packages of bubble gum.  Find g(8) and explain what it means within the context of the problem.

g(8) = 2.  This means that after selling 8 packages of gum, the company makes $2.

g(8) = 2.  This means that the company must sell 2 packages of gum to make $8.

g(8) = 20.  This means that 8 packages of gum cost $20.

g(8) = 20.  This means that the company must sell 20 packs of gum to make $8.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?