Ratio Rate Proportion

Ratio Rate Proportion

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Rates and ratios

Rates and ratios

6th Grade

16 Qs

Complex Fractions and Unit Rates

Complex Fractions and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

7R Unit 5 Test Review

7R Unit 5 Test Review

7th Grade

18 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

20 Qs

Ratio Rate Proportion

Ratio Rate Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 12 pencils, 8 pens, and 4 Sharpies on the table. What is the ratio of pens to writing implements on the table?

8/24

24/8

4/12

1/3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The angles of a triangle are in the ratio of 1:2:3. What is the measure of the smallest angle?

10o

45o

30o

60o

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate:
17 ounces for $5.00

$3.40

$0.29

$2.94

$0.73

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Taylor used 3 gallons of gasoline to go 84 miles, how much gasoline would she use to go 238 miles?

8 gallons

6 gallons

8.5 gallons

7.5 gallons

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of sugar for every 3 cups of flour. What is the unit rate of cups of sugar to cups of flour?

1 cup of sugar per cup of flour

2 cups of sugar per cup of flour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you can buy 12 apples for $6, what is the unit price per apple?

$0.50 per apple

$1.00 per apple

$0.25 per apple

$2.00 per apple

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A ratio with a denominator of one

Ratio

Unit Rate

Scale Factor

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?