Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

7th Grade

20 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

15 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

6.RP.2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

$244.65

$1.00

$6.99

$0.20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What mathematical operation do ratios involve?

addition

subtraction

multiplication

division

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?

60 miles/hour

55 miles/hour

65 miles/hour

75 miles/hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of sugar for every 3 cups of flour. What is the unit rate of cups of sugar to cups of flour?

1 cup of sugar per cup of flour

2 cups of sugar per cup of flour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?