Add Subtract Multiply Divide Word Problems

Add Subtract Multiply Divide Word Problems

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ops with Fractions/Mixed Numbers Word Problems

Ops with Fractions/Mixed Numbers Word Problems

6th Grade

10 Qs

Math Problem Solving Key Words

Math Problem Solving Key Words

KG - University

15 Qs

All Operations w/ Decimals

All Operations w/ Decimals

7th Grade

10 Qs

Scientific Notation Word Problems

Scientific Notation Word Problems

8th Grade

12 Qs

Identify Patterns

Identify Patterns

6th - 9th Grade

19 Qs

Two Step Equations-7th Grade

Two Step Equations-7th Grade

7th Grade

11 Qs

12- Solving Equations

12- Solving Equations

7th Grade

13 Qs

Inverse Operations Intro

Inverse Operations Intro

6th - 10th Grade

18 Qs

Add Subtract Multiply Divide Word Problems

Add Subtract Multiply Divide Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.6, 3.OA.D.8

+5

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dante bought a car for $5,677. Malachi bought his car for $10,987. What is the difference in the cost of the 2 cars?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.4.OA.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Marley has 456 brownies and 9 boxes. If she divides the brownies evenly, how many brownies will go in each box?

Add

Multiply

Subtract

Divide

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Campbell family went to the grocery on Saturday and spent $134. They went again on Monday and spent $65. On Thursday they spent $78 more. How much did the Campbell family spend altogether at the grocery this week?

Subtract

Add

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.D.8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a wedding reception, there are 458 guests but 324 meals.

How many more meals are needed?

Subtract

Add

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Lin family spent $800 on 4 airplane tickets. Each ticket was the same price. How much was each ticket?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jacklin has 1,345 photos to put into a photo album. If she can fit 4 pictures on a page, how many pages will she need for all 1,345 photos?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

How much would 16 hamburgers cost at L'Diner?

$_____

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?