You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Proportional Relationships and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How do you find the constant rate, or the constant of proportionality?
k = t + x
k = x/y
y = k - x
k = y/x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion.
k=5
k=45
k=60
k=90
5.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
Imani compared the number of fluid ounces per bottle of sunscreen to the cost of four different brands of sunscreen. The information she gathered is shown in the table. Based on the data in the table, brand (a) of sunscreen has the greatest cost per fluid ounce.
x
w
y
z
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In a proportional relationship, the unit rate is called a
ratio
constant of proportionality
graph
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Calculate the unit rate: If a cyclist travels 120 miles in 4 hours, what is the speed in miles per hour?
25 mph
30 mph
35 mph
40 mph
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Proportions and Unit rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Proportional Relationships Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Proportionality in Tables, Graphs, and Equations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportion Review

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Proportionality, constant of proportionality

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Ratio and Proportion Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade