A pet store has 8 dogs, 11 turtles, and 3 cats. What does the ratio 8:11 compare?
Rate and Ratio Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cats to turtles
Dogs to all animals
Dogs to turtles
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Jack earns $36 for 6 hours of work, what is his rate of pay?
$6.00 per hour
$216.00 per hour
$42.00 per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Amy gets paid $360.00 for working 40 hours. How much does she make per hour?
$6.75
$7.50
$9.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the ratio of votes for Claire to Olivia is 34:25, what is the simplified form of this ratio?
34:25
17:12.5
68:50
1.36:1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a store sells 15 oranges for $7.50, what is the cost of one orange?
$0.75
$0.50
$1.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$120 for 15 books. What is each rate written as a unit rate?
A. $8/1 book
B. 1 book/ $8
C. $15/ 1 book
D. 1 book/ $15
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
For Exercises 8 and 9, use the ratio table given to solve each problem. A hair salon bought 12 headbands for $24. At this rate, how much will 48 headbands cost?
$24
$48
$60
$96
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Percent Word Problems

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Common Differences and Ratios in Real Life

Quiz
•
8th Grade - University
11 questions
Ratio and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
Ratios Rates Fractions

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ratios, Proportions, Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
6th Grade math

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Math Quiz Bee: DIFFICULT ROUND

Quiz
•
7th - 12th Grade
11 questions
Basic Ratios

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade