Rate and Ratio Problems

Rate and Ratio Problems

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Percents 6.5B

Percents 6.5B

6th Grade

10 Qs

Using Ratios: Word Problems

Using Ratios: Word Problems

6th Grade

12 Qs

Representing Ratios

Representing Ratios

6th Grade

10 Qs

Ratio and Rate Problems

Ratio and Rate Problems

6th Grade

11 Qs

Ratios

Ratios

7th Grade

15 Qs

Ratio Rates Unit Rates Proportions and Percent Proportions

Ratio Rates Unit Rates Proportions and Percent Proportions

6th Grade - University

10 Qs

Proportions Ratio Tables Unit Rate

Proportions Ratio Tables Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rate and Ratio Problems

Rate and Ratio Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A pet store has 8 dogs, 11 turtles, and 3 cats. What does the ratio 8:11 compare?

Cats to turtles

Dogs to all animals

Dogs to turtles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Jack earns $36 for 6 hours of work, what is his rate of pay?

$6.00 per hour

$216.00 per hour

$42.00 per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Amy gets paid $360.00 for working 40 hours. How much does she make per hour?

$6.75

$7.50

$9.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If the ratio of votes for Claire to Olivia is 34:25, what is the simplified form of this ratio?

34:25

17:12.5

68:50

1.36:1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a store sells 15 oranges for $7.50, what is the cost of one orange?

$0.75

$0.50

$1.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

$120 for 15 books. What is each rate written as a unit rate?

A. $8/1 book

B. 1 book/ $8

C. $15/ 1 book

D. 1 book/ $15

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

For Exercises 8 and 9, use the ratio table given to solve each problem. A hair salon bought 12 headbands for $24. At this rate, how much will 48 headbands cost?

$24

$48

$60

$96

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?