Is this table proportional or non-proportional?
Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Proportional
Non-Proportional
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Nicole is making a recipe that requires
3 cups of water and 7 cups of flour. Which of the following combinations shows the same ratio of water to flour?
3 cups of water to 8 cups of flour
6 cups of water to 14 cups of flour
6 cups of water to 12 cups of flour
8 cups of water to 3 cups of flour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In Emilio’s math class, there are 14 boys and 15 girls. Which of the following is the ratio of boys to girls in Emilio’s math class?
14/29
29/14
14/15
15/14
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following ratios is not equivalent to the other three?
2/3
4/5
4 to 6
8 to 12
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Christopher bought a 7-kilogram can of almonds for $4.90. What is the unit price?
$0.70/kg
$0.07/kg
$3.43/kg
$0.34/kg
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kassandra can jog 5,000 feet in 4 minutes. If she jogs at the same rate, how many feet can she jog in 7 minutes?
10,000 ft
2,857 ft
8,750 ft
5,600 ft
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Madison bought a package of five colorful pens for $16.75. What is the unit price per pen?
$3.35
$0.29
$0.30
$83.75
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
19 questions
Ratios and Rates involving fractions

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Ratios with Fractions

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Solving Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Ratios

Quiz
•
7th Grade - University
17 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Add and Subtract Fractions

Quiz
•
5th - 6th Grade
18 questions
Proportions

Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade