Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th - 8th Grade

14 Qs

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

Ratio Language/Equivalent Ratios

Ratio Language/Equivalent Ratios

6th Grade

10 Qs

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

6th - 7th Grade

10 Qs

DMS Ratios & Proportions

DMS Ratios & Proportions

6th - 9th Grade

10 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

10 Qs

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

6th Grade

10 Qs

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

6th Grade

10 Qs

Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Is this table proportional or non-proportional?

Proportional

Non-Proportional

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Nicole is making a recipe that requires

3 cups of water and 7 cups of flour. Which of the following combinations shows the same ratio of water to flour?

3 cups of water to 8 cups of flour

6 cups of water to 14 cups of flour

6 cups of water to 12 cups of flour

8 cups of water to 3 cups of flour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In Emilio’s math class, there are 14 boys and 15 girls. Which of the following is the ratio of boys to girls in Emilio’s math class?

14/29

29/14

14/15

15/14

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following ratios is not equivalent to the other three?

2/3

4/5

4 to 6

8 to 12

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Christopher bought a 7-kilogram can of almonds for $4.90. What is the unit price?

$0.70/kg

$0.07/kg

$3.43/kg

$0.34/kg

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kassandra can jog 5,000 feet in 4 minutes. If she jogs at the same rate, how many feet can she jog in 7 minutes?

10,000 ft

2,857 ft

8,750 ft

5,600 ft

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Madison bought a package of five colorful pens for $16.75. What is the unit price per pen?

$3.35

$0.29

$0.30

$83.75

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?