Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Is this table proportional or non-proportional?
Proportional
Non-Proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Nicole is making a recipe that requires
3 cups of water and 7 cups of flour. Which of the following combinations shows the same ratio of water to flour?
3 cups of water to 8 cups of flour
6 cups of water to 14 cups of flour
6 cups of water to 12 cups of flour
8 cups of water to 3 cups of flour
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In Emilio’s math class, there are 14 boys and 15 girls. Which of the following is the ratio of boys to girls in Emilio’s math class?
14/29
29/14
14/15
15/14
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following ratios is not equivalent to the other three?
2/3
4/5
4 to 6
8 to 12
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Christopher bought a 7-kilogram can of almonds for $4.90. What is the unit price?
$0.70/kg
$0.07/kg
$3.43/kg
$0.34/kg
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kassandra can jog 5,000 feet in 4 minutes. If she jogs at the same rate, how many feet can she jog in 7 minutes?
10,000 ft
2,857 ft
8,750 ft
5,600 ft
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Madison bought a package of five colorful pens for $16.75. What is the unit price per pen?
$3.35
$0.29
$0.30
$83.75
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates, Ratios, Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Ratios & Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios

Quiz
•
6th Grade
19 questions
Ratios and Rates involving fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Writing and Solving Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Equivalent Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade