Ratio Tables Unit Rate

Ratio Tables Unit Rate

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Problem Solving

Math Problem Solving

6th Grade - University

18 Qs

Unit Rate & Unit Price

Unit Rate & Unit Price

6th Grade

12 Qs

Ratio Tables and Proportions

Ratio Tables and Proportions

6th Grade

12 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Ratios/rates/Measure

Ratios/rates/Measure

6th Grade

20 Qs

Summer Quiz 4 Rates and Unit Rates

Summer Quiz 4 Rates and Unit Rates

7th Grade

14 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

Ratio, Rates, and converting measures

Ratio, Rates, and converting measures

6th Grade

15 Qs

Ratio Tables Unit Rate

Ratio Tables Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dayonna bought 8 apples at a cost of $5.20. What is the unit rate?

$6.50

$1.53

$0.65

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?

6 mph

216 mph

30 mph

42 mph

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Sara Lee

Butterball

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Doritos $4.39 for 11.5 oz. 
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Doritos

Cheetos

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which rate represents the graph shown?

2 boys for every 1 girl

0.5 boys for every 1 girl

6 boys for every 1 girl

3 boys for every 1 girl

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is C?

80

24

96

92

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If Kevin is mixing 35 oz of yellow paint, he will need how many ounces of red?

29 oz

24 oz

33 oz

21 oz

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?