Ratio Tables Unit Rate

Ratio Tables Unit Rate

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 8 Retest

Unit 8 Retest

6th Grade

10 Qs

Ratios, Unit Rates, Proportions

Ratios, Unit Rates, Proportions

6th Grade

20 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

7th Grade

11 Qs

Ratio Review

Ratio Review

6th Grade

18 Qs

Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Ratio Tables, Rates, Unit Rates

6th Grade

10 Qs

RATIO REVIEW

RATIO REVIEW

6th Grade

10 Qs

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

6th - 7th Grade

16 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratio Tables Unit Rate

Ratio Tables Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2D

+5

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dayonna bought 8 apples at a cost of $5.20. What is the unit rate?

$6.50

$1.53

$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?

6 mph

216 mph

30 mph

42 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Sara Lee

Butterball

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Doritos $4.39 for 11.5 oz. 
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Doritos

Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which rate represents the graph shown?

2 boys for every 1 girl

0.5 boys for every 1 girl

6 boys for every 1 girl

3 boys for every 1 girl

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is C?

80

24

96

92

Tags

CCSS.5.OA.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If Kevin is mixing 35 oz of yellow paint, he will need how many ounces of red?

29 oz

24 oz

33 oz

21 oz

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?