Ratio Tables Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Dayonna bought 8 apples at a cost of $5.20. What is the unit rate?
$6.50
$1.53
$0.65
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?
6 mph
216 mph
30 mph
42 mph
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Doritos $4.39 for 11.5 oz.
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate represents the graph shown?
2 boys for every 1 girl
0.5 boys for every 1 girl
6 boys for every 1 girl
3 boys for every 1 girl
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is C?
80
24
96
92
Tags
CCSS.5.OA.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Kevin is mixing 35 oz of yellow paint, he will need how many ounces of red?
29 oz
24 oz
33 oz
21 oz
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Ratios and Rates Unit 3: 7th

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Proportions and unit rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Ratios 7th Grade

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio, Rates, and converting measures

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade