Money Word Problems

Money Word Problems

2nd Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios Study Guide

Ratios Study Guide

6th Grade

10 Qs

Graphs

Graphs

3rd Grade

10 Qs

Money - Coins Word Problems

Money - Coins Word Problems

3rd Grade

10 Qs

Solving Word Problems Involving Money

Solving Word Problems Involving Money

2nd Grade

10 Qs

Counting My Money!

Counting My Money!

2nd Grade

15 Qs

Go Math Chapter 7 Test Review

Go Math Chapter 7 Test Review

2nd Grade

13 Qs

Money Problems?

Money Problems?

2nd Grade

12 Qs

Money

Money

3rd Grade

15 Qs

Money Word Problems

Money Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

2nd Grade

Medium

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Emma and Luna are playing a game. Emma found 4 quarters and 1 dime on the ground. How much money does Emma have now?

$0.65

$0.25

$2.00

$1.10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sophia, Abigail, and Benjamin are at a candy store. Sophia has 3 quarters and 3 dimes. She wants to buy a candy bar. How much money does Sophia have in total to spend on candy?

$1.05

$1.20

$0.85

$1.05

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tilly has 3 dollar bills. Amy has 9 dimes, and 1 nickel. If they put their money together, can they buy one hamburger to share?

Yes

No

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ethan buys 1 bag of chips, 1 apple, and 1 slice of cake. How much should Ethan pay the ants for these three things?

$3.00

$2.90

$2.65

$2.20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Cruz had $3.50. He bought 1 apple. Does he have enough money left over to buy a lemonade?

Yes

No

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kinsley buys 1 ice cream, 1 slice of watermelon, and 1 lemonade. How much should she pay the ants?

$5.15

$5.00

$4.85

$4.45

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Aiden ordered 2 hamburgers from the ants. He paid them with 8 dollar bills. How much change should Aiden get back?

50¢

40¢

25¢

20¢

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?