Ratio, Rate

Ratio, Rate

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Interpreting Graphs of Functions

Interpreting Graphs of Functions

8th - 10th Grade

15 Qs

SN Lesson 6

SN Lesson 6

8th Grade

10 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade

16 Qs

Chapter 1: Ratios and Rates

Chapter 1: Ratios and Rates

6th Grade

17 Qs

Unit 5 Review Part 1

Unit 5 Review Part 1

7th Grade

14 Qs

Finding Equivalent Ratios Given the Total Quantity

Finding Equivalent Ratios Given the Total Quantity

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratios, Equivalent Ratios, and Proportions

Ratios, Equivalent Ratios, and Proportions

6th Grade - University

14 Qs

Envision 2-1 to 2-3 Review

Envision 2-1 to 2-3 Review

7th Grade

15 Qs

Ratio, Rate

Ratio, Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

In a classroom of 30 kids there are 18 girls and 12 boys. What is the ratio of girls to boys?

3:2

9:15

2:3

6:15

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Soda is on sale 4 packs for $10. What is the unit rate? (i.e. how much is each pack)

$4.10

$2.50

$1.67

$0.40

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

One slice of pizza had 4 olives, 2 pieces of pepperoni, 2 onions and 3 mushrooms. What is the ratio of pepperoni to onions on this slice?

4:3

2:3

1:1

4:1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is one of the biggest differences between ratios and rates.

Ratios have to do with speed, Rates have to do with weight

Ratios are always in miles per hour, Rates use kilometers per hour.

Ratios don't have units, rates do.

Ratios are percents, whereas rates are ratios

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of these is an example of a unit rate?

3 loaves of bread for $5.00

27 miles per hour

2 pounds for $6.99

120 miles in 3 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

You are running a 10k. You run the first 2 kilometers in 13 minutes. At this rate, what will be your total time for the 10 kilometer race?

53 hours

65 minutes

130 minutes

32.5 minutes

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?