In a classroom of 30 kids there are 18 girls and 12 boys. What is the ratio of girls to boys?
Ratio, Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3:2
9:15
2:3
6:15
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Soda is on sale 4 packs for $10. What is the unit rate? (i.e. how much is each pack)
$4.10
$2.50
$1.67
$0.40
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
One slice of pizza had 4 olives, 2 pieces of pepperoni, 2 onions and 3 mushrooms. What is the ratio of pepperoni to onions on this slice?
4:3
2:3
1:1
4:1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is one of the biggest differences between ratios and rates.
Ratios have to do with speed, Rates have to do with weight
Ratios are always in miles per hour, Rates use kilometers per hour.
Ratios don't have units, rates do.
Ratios are percents, whereas rates are ratios
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of these is an example of a unit rate?
3 loaves of bread for $5.00
27 miles per hour
2 pounds for $6.99
120 miles in 3 hours
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You are running a 10k. You run the first 2 kilometers in 13 minutes. At this rate, what will be your total time for the 10 kilometer race?
53 hours
65 minutes
130 minutes
32.5 minutes
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
12 questions
Ratio Tables and Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Representing Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Ratios & Rates

Quiz
•
6th Grade
18 questions
unit rates and proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Envision 2-1 to 2-3 Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade