Ratio and Proportional Relationship

Ratio and Proportional Relationship

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review for PRO Quiz 1

Review for PRO Quiz 1

7th Grade

10 Qs

Unit Rates and Percentages

Unit Rates and Percentages

6th Grade

11 Qs

Pre- al: fractional rates

Pre- al: fractional rates

7th - 8th Grade

14 Qs

Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

7th Grade

12 Qs

Double Number Lines

Double Number Lines

6th Grade

14 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Unit Conversions

Unit Conversions

9th Grade

16 Qs

Ratio and Proportional Relationship

Ratio and Proportional Relationship

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which statement describes a unit rate?

Ben ate 1 hotdog.

Ben drove 20 miles.

Ben drove 45 miles per hour.

Ben at 5 chips and 1 pickle.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which statement describes a unit rate of 6:1?

12 tires for 3 cars

30 miles for 5 hours

$35 for 5 set of markers

45 miles in 9 hours

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

B

C

None of ratios are equivalent.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Complete the table of equivalent ratios.

4

5

6

8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Gabby spent $44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon?

$0.31

$3.15

$4.50

$5.82

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate describes a unit rate of 10:1?

20 books for $10

$20 for 4 books

$30 for 3 notebooks

72 miles in 8 hours

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 8 pts

Media Image

20

21

15

24

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?