Which statement describes a unit rate?
Ratio and Proportional Relationship

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ben ate 1 hotdog.
Ben drove 20 miles.
Ben drove 45 miles per hour.
Ben at 5 chips and 1 pickle.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement describes a unit rate of 6:1?
12 tires for 3 cars
30 miles for 5 hours
$35 for 5 set of markers
45 miles in 9 hours
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
None of ratios are equivalent.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Complete the table of equivalent ratios.
4
5
6
8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Gabby spent $44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon?
$0.31
$3.15
$4.50
$5.82
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate describes a unit rate of 10:1?
20 books for $10
$20 for 4 books
$30 for 3 notebooks
72 miles in 8 hours
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 8 pts
20
21
15
24
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Function Notation

Quiz
•
9th - 11th Grade
10 questions
Ratios, Rates, Proportions, Slope

Quiz
•
7th Grade
14 questions
7th STAAR Math Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
18 questions
Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade