WRITE AN EQUATION: Jasmine paid $25 for two binders and one pack of pens. The pack of pens costs $5. What is an equation you can use to find the price of each binder?
Two Step Equations

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
25 = 2x + 5
25 = 2 + 5x
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
24 - 10 = 7x
7x - 24 = 10
7x + 10 = 24
10 + x = 14
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION
331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
7x + 6 = 331
13x = 331
6x + 7 = 331
331 - 7 = 6x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which equation would describe "two times a number plus five equals 15"?
x + 5 = 15
2x + 5=15
x + 2(5) = 15
2(x + 5) = 15
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour.
The correct equation was 7x + 35 = 63.
So, how many hours did he work on Kylie's car if her bill was $63?
x = 4
x = 5
x = 3
x = 4.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jim paid a gym membership fee of $50, plus $20 per month. Jim has paid a total of $290 to the gym. How many months has Jim been a member of the gym?
50 + 20m = 290
20 + 50m = 290
50 + 20 = m
50m - 20 = 290
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The steps in solving 5b - 6 = 24 are:
Add 6 to both sides and divide both sides by 5
Add 6 to both sides and multiply both sides by 5
Subtract 6 from both sides then multiply both sides by 5
Subtract 6 from both sides then divide both sides by 5
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Solving Two-Step Equations

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Solving Equations and Literal Equations

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
solving one and two step equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Solving Equations Pretest

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
One Step Equations with Rational Numbers

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving Two-Steps Equations

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Solving One and Two-Step Equations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations

Quiz
•
6th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade