Two Step Equations

Two Step Equations

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Equations and Literal Equations

Solving Equations and Literal Equations

8th - 9th Grade

15 Qs

Solving One-Step Equations

Solving One-Step Equations

6th Grade

16 Qs

#1-1 One-Step Equations

#1-1 One-Step Equations

6th - 8th Grade

15 Qs

Solving Equations

Solving Equations

6th Grade

16 Qs

Solving One Step Adding and Subtracting Equations (HW)

Solving One Step Adding and Subtracting Equations (HW)

7th Grade

20 Qs

Solving Two-Steps Equations

Solving Two-Steps Equations

6th Grade

11 Qs

Solving One and Two-Step Equations

Solving One and Two-Step Equations

7th Grade

18 Qs

Solving One-Step Equations

Solving One-Step Equations

6th - 9th Grade

20 Qs

Two Step Equations

Two Step Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION: Jasmine paid $25 for two binders and one pack of pens. The pack of pens costs $5. What is an equation you can use to find the price of each binder?

25 = 2x + 5

25 = 2 + 5x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

24 - 10 = 7x

7x - 24 = 10

7x + 10 = 24

10 + x = 14

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION

331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?

7x + 6 = 331

13x = 331

6x + 7 = 331

331 - 7 = 6x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which equation would describe "two times a number plus five equals 15"?

x + 5 = 15

2x + 5=15

x + 2(5) = 15

2(x + 5) = 15

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour.
The correct equation was 7x + 35 = 63.
So, how many hours did he work on Kylie's car if her bill was $63?

x = 4

x = 5

x = 3

x = 4.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jim paid a gym membership fee of $50, plus $20 per month.  Jim has paid a total of $290 to the gym.  How many months has Jim been a member of the gym?

50 + 20m = 290

20 + 50m = 290

50 + 20 = m

50m - 20 = 290

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The steps in solving 5b - 6 = 24 are: 

Add 6 to both sides and divide both sides by 5

Add 6 to both sides and multiply both sides by 5

Subtract 6 from both sides then multiply both sides by 5

Subtract 6 from both sides then divide both sides by 5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?