One real world example of when we use rates and unit rates is ______________________________________.
Solve Problems With Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
miles per hour
apples to oranges
girls to boys
teachers to students
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following is a UNIT RATE?
10 miles / 2 hours
$6 for each hour
1 box / $3
15 pounds every 5 servings
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You can buy 5 cans of green beans at the Village Market for $2.50, or you can buy 10 of them at Best Food for $ 5.10. Which is the better buy?
Village Market
Best Food
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which runs faster: a cheetah that can run 60 feet in 4 seconds or gazelle that can run 100 feet in 8 seconds?
cheetah at a unit rate of 14 ft per sec
gazelle at a unit rate of 12 ft per sec
cheetah at a unit rate of 15 ft per sec
gazelle at 12.5 ft per sec
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The secretary in the main office can type 225 words in 3 minutes, while the computer teacher can type 105 words in 90 seconds. Can we still compare the unit rates? Who types at a faster rate? Don't forget to first convert to the same unit (seconds or minutes).
Main office secretary
Computer teacher
They type at the same rate
You can't do anything to compare seconds and minutes
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
During the winter of 2012–2013, Buffalo, New York received 𝟐𝟐 inches of snow in 𝟏𝟐 hours. Oswego, New York received 𝟑𝟏 inches of snow over a 𝟏𝟓-hour period. Which city had a heavier snowfall rate? Round your answers to the nearest tenth
Buffalo at a rate of 1.83 per sec
Oswego at a rate of 2.07 per sec
Buffalo at a rate of 1.8 per sec
Oswego at a rate of 2.1 per sec
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
One math student, John, can solve 𝟔 math problems in 𝟐𝟎 minutes while another student, Juaquine, can solve the same 𝟔 math problems at a rate of 𝟏 problem per 𝟒 minutes. Who works faster?
John can solve faster
Juaquine can solve faster
They solve at the same rate
#mathsohard
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates Practice

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
RATIO REVIEW

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Speed, Distance, and Time Formulas

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade