Solve Unit Rate Problem

Solve Unit Rate Problem

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

Compute Unit Rates

Compute Unit Rates

7th Grade - University

20 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Finding Unit Rate in Real World

Finding Unit Rate in Real World

7th Grade - University

16 Qs

Simple Unit Rate

Simple Unit Rate

7th Grade - University

20 Qs

Ratios Rate and Unit

Ratios Rate and Unit

6th Grade - University

20 Qs

Solving Unit Rate Problems

Solving Unit Rate Problems

6th Grade - University

20 Qs

Solve Unit Rate Problem

Solve Unit Rate Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 7.RP.A.1, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

$4.19

$29.33

$67.04

4117.32

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

0.5 lawn per hour

1.1 lawns per hour

4.5 lawns per hour

5.0 lawns per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

3.2 miles

60.8 miles

80 miles

95 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

$52.50

$31.50

$11.50

$3.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

3 miles/hour

6 miles/hour

9 miles/hour

12 miles/hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Tags

CCSS.7.RP.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

5 miles/hour

10 miles/hour

15 miles/hour

20 miles/hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?