Ratios Unit Rate Better Buy Review

Ratios Unit Rate Better Buy Review

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio Review

Ratio Review

6th Grade

17 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

8th Grade

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

4th - 7th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

15 Qs

Chapter 3 Rates and Ratios

Chapter 3 Rates and Ratios

6th Grade

21 Qs

Maths General Quiz

Maths General Quiz

9th Grade

17 Qs

Ratios/Rates/Unit Rate

Ratios/Rates/Unit Rate

7th Grade

16 Qs

Ratios Unit Rate Better Buy Review

Ratios Unit Rate Better Buy Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 apples to 3 green

4 red apples to 7 apples

4 red apples to 3 green apples

3 green apples to 4 red apples

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is a one 

Two decimals that can be multiplied

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Tommy has a bag of LEGOS.  There are 6 yellow, 3 red, and 8 blue LEGOS.  What is the ratio in simplest form of red to yellow LEGOS?

1/2

6/3

2/1

3/6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2

2 : 5

3 : 1

35: 14

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better buy?

8-ounce package for $3.50

12-ounce package for $5.25

Neither one is the better buy.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

The 12 pack of Coke

The 6 pack of Coke

Neither

They are the same

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?