What is the ratio of red apples to green apples
Ratios Unit Rate Better Buy Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one
Two decimals that can be multiplied
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tommy has a bag of LEGOS. There are 6 yellow, 3 red, and 8 blue LEGOS. What is the ratio in simplest form of red to yellow LEGOS?
1/2
6/3
2/1
3/6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the ratio of
35 : 14
5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
8-ounce package for $3.50
12-ounce package for $5.25
Neither one is the better buy.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
19 questions
LT 4.1-4.6 Ratios & Proportions Review

Quiz
•
9th - 10th Grade
15 questions
Finding Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Writing Ratios

Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
Topic 5: Ratios, Rates & Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratio and Unit Rate

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Rates Unit Rates Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
21 questions
Unit Rate/ Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Ratio Unit Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade