Systems of Equations Elimination Word Problems

Systems of Equations Elimination Word Problems

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Interpret Solutions to Systems

Interpret Solutions to Systems

8th - 10th Grade

15 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

9th - 12th Grade

16 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

8th - 10th Grade

15 Qs

4.5 & 4.6

4.5 & 4.6

11th - 12th Grade

17 Qs

Final Review Unit 1

Final Review Unit 1

7th Grade - University

21 Qs

Algebra I Week 14

Algebra I Week 14

8th - 10th Grade

15 Qs

Review of Systems

Review of Systems

9th - 12th Grade

20 Qs

CCA Chapter 7 Quiz Review

CCA Chapter 7 Quiz Review

8th Grade

15 Qs

Systems of Equations Elimination Word Problems

Systems of Equations Elimination Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Amanda and Ndiba are selling flower bulbs for a school fundraiser. Customers can buy packages of tulip bulbs (x) and bags of daffodil bulbs (y). Amanda sold 6 packages of tulips and 12 bags of daffodils for a total of $198. Ndiba sold 7 packages of tulips and 6 bags of daffodils for $127. Find the cost of one tulip package and one daffodil bag.

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The school that Lisa goes to is selling tickets to the annual talent show. On the first day of ticket sales the school sold 4 senior citizen tickets (x) and 5 student tickets (y) for a total of $102. The school took in $126 on the second day by selling 7 senior citizen tickets and 5 student tickets. What is the price each of one senior citizen ticket and one student ticket?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Castel and Gabriella are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple and lemon meringue pies. Castel sold 6 apple pies (x) and 4 lemon meringue pies (y) for a total of $80. Gabriella sold 6 apple pies and 5 lemon meringue pies for a total of $94. What is the cost of one apple pie and one lemon meringue pie.

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The school that Imani goes to is selling tickets to the annual dance competition. On the first day of ticket sales the school sold 3 senior citizen tickets (x) and 3 child tickets (y) for a total of $69. The school took in $91 on the second day selling 5 senior citizen tickets and 3 child tickets. What is the price of one senior citizen ticket and one child ticket?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve by elimination:


7x - 9y = 29

7x + 2y = - 15

(-4,-1)

(-1.-4)

(-1,4)

(-1,6)

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

4x+ 9y = 28

-4x -y = -28

(-7,0)

(6,0)

(-6,0)

(7,0)

(6,7)

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?