Story Problems With Equations

Story Problems With Equations

8th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Fractions by a Whole

Multiplying Fractions by a Whole

5th Grade - University

20 Qs

Representing Equations in a Story Problem

Representing Equations in a Story Problem

6th Grade - University

14 Qs

Consumer Math Review

Consumer Math Review

8th Grade

14 Qs

Proportion word problems

Proportion word problems

8th - 9th Grade

21 Qs

Ratios Rate and Unit

Ratios Rate and Unit

6th Grade - University

20 Qs

7.EE Part 1 Review

7.EE Part 1 Review

6th - 8th Grade

14 Qs

Direct Proportion Applications

Direct Proportion Applications

8th Grade - University

15 Qs

Multiplying Fractions by Whole Numbers Word Problems

Multiplying Fractions by Whole Numbers Word Problems

5th Grade - University

16 Qs

Story Problems With Equations

Story Problems With Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Chad runs c miles each week. Brenda runs 2 miles more each week than Clint. Together they run a total of 22 miles.  Write an expression for the number of miles Chad runs each week.

2c + 2 = 22

c + 2 = 22

22 + 2 = c

2c - c = 22

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Samantha has 2 bags of candy, with the same amount in each bag.  Holly has 12 pieces of candy.  Combined, they have 52 pieces of candy.  How much candy is in each bag?

2c + 52 = 12

2c - 12 = 52

2c + 12 = 52

12c + 2 = 52

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

 Mike took himself and 2 friends to dinner, and they all had the same food . He left a tip of $8.50.  The total cost was $53.50 pages.  Write an expression for the cost of one persons meal.. 

2m + 8.50 = 53.50

3m - 8.50 = 53.50

2m + 8.50 = 53.50

3m + 8.50 = 53.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jim paid a gym membership fee of $50, plus $20 per month.  Jim has paid a total of $290 to the gym.  How many months has Jim been a member of the gym?

50 + 20m = 290

20 + 50m = 290

50 + 20 = m

50m - 20 = 290

5.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

When at a conference, Mr. Gary rented a car for a fee of $62.50 plus $0.12 per mile he drives. What is the most miles Mr. Gary can drive without spending more than $320?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Two brothers went shopping at a back-to-school sale where all shirts and shorts were the same price. The younger brother spent $175 on 7 new shirts and 7 pairs of shorts. The older brother purchased 6 new shirts and 7 pairs of shorts and paid a total of $165. How much did one shirt cost?

$5

$10

$15

$20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. If I am going to buy 1 console and 7 games for it which would cost more? The deal for the Xbox One or the deal for the Playstation 4? How much would I spend for the better deal?

Xbox One; $320.00

Xbox One; $318.00

Playstation 4; $315.00

Playstation 4; $318.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?