Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit rate and constant rates of change

Unit rate and constant rates of change

7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Ratios and Rates 6th Grade Review

Ratios and Rates 6th Grade Review

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jared rides his bicycle 6 miles in 3/5 of an hour. At this rate, how many miles could he ride in 3 hours?

18 miles

30 miles

12 miles

36 miles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Makenna drove 16 miles in 20 minutes. If she drives at the same rate, how far will she drive in 3 hours?

320 miles

144 miles

60 miles

48 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Yvon started a new job. For every 5 hours she works, she earns $90. Which other point will be on the graph?

(1, 15)

(2, 45)

(3, 60)

(4, 72)

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What does the ordered pair shown represent?

$5 for every 90 hours worked

For every 5 hours worked, $90 earned

$4.50 for every 85 hours worked

For every 4.5 hour worked, $85 earned

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Susie purchases 4 pounds of apples for $9.96. Select all of the statements that are true based on the scenario.

The unit rate is $2.40

6 pounds of apples cost $14.94

One pound of apples is less than $2.00

One pound of apples is more than $2.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sells 5 pounds of Cuties for $7. True or False.

The unit rate is $0.71 per pound of Cuties.

True

False

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write as a unit rate: 9 dollars for 3 cans of tuna

$9 per can

$3 per can

$27 per can

$0.30 per can

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?