Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jared rides his bicycle 6 miles in 3/5 of an hour. At this rate, how many miles could he ride in 3 hours?
18 miles
30 miles
12 miles
36 miles
Tags
CCSS.7.RP.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Makenna drove 16 miles in 20 minutes. If she drives at the same rate, how far will she drive in 3 hours?
320 miles
144 miles
60 miles
48 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Yvon started a new job. For every 5 hours she works, she earns $90. Which other point will be on the graph?
(1, 15)
(2, 45)
(3, 60)
(4, 72)
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What does the ordered pair shown represent?
$5 for every 90 hours worked
For every 5 hours worked, $90 earned
$4.50 for every 85 hours worked
For every 4.5 hour worked, $85 earned
Tags
CCSS.5.OA.B.3
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Susie purchases 4 pounds of apples for $9.96. Select all of the statements that are true based on the scenario.
The unit rate is $2.40
6 pounds of apples cost $14.94
One pound of apples is less than $2.00
One pound of apples is more than $2.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sells 5 pounds of Cuties for $7. True or False.
The unit rate is $0.71 per pound of Cuties.
True
False
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Write as a unit rate: 9 dollars for 3 cans of tuna
$9 per can
$3 per can
$27 per can
$0.30 per can
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Simplifying Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Double Number Lines

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
12 questions
Equivalent Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade