Solve Unit Rate Word Problem

Solve Unit Rate Word Problem

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

6th Grade

18 Qs

7th Grade

7th Grade

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Rate and Unit Rate Quiz

Rate and Unit Rate Quiz

6th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

6th 5 End of Topic Practice Test

6th 5 End of Topic Practice Test

6th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates 6th Summer

Ratios and Unit Rates 6th Summer

6th Grade

20 Qs

Solve Unit Rate Word Problem

Solve Unit Rate Word Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Calculate the unit rate for the following table: Quantity | Time 3 | 6 6 | 12 9 | 18

1.5

3

0.5

2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the importance of finding unit rates in tables?

Unit rates in tables are only used for decoration

Unit rates in tables have no importance

Unit rates in tables help in comparing different quantities and making informed decisions.

Unit rates in tables make it harder to compare different quantities

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate.
Carrie can type 800 words in 12 minutes. How many words can she type per minute? 

66 2/3

66

66 1/2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rate with the second number being one. Often has the word "per" in it.

unit rate

ratio

proportion

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Caleb can drive 15 miles in 60 minutes. How many miles can he drive in 12 hours? (Hint. Set up a proportion to solve problem).

360

180

48

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Xavier loves Pizzahut! He orders 3 pizzas for $27.99 How much did he pay per pizza?

$9

$9.33

I have no clue

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy? (Remember Mrs. Watkins wants to save money!) 
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00?

$10.00 pack

$4.00 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?