Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Graphing Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Oreos
Chips Ahoy
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Proportional
Non-proportional
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Coca-Cola $1.29 for 1.25 L
or
Pepsi $2.49 for 2L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Pepsi
Coca-Cola
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Enrique is making cakes.
Based on the table, how many eggs will Enrique need to make 7 cakes?
11
28
32
40
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many miles will Jed travel in 7 hours?
25
30
35
40
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement matches the graph?
Taylor can write 6 words per minute
Taylor can write 25 words per minute
Taylor can write 50 words per minute
Taylor can write 150 words per minute
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
65 miles per hour is an example of:
Rate
Unit Rate
Ratio
Equivalent Ratio
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Based on the graph, how many people would there be in 7 days?
30
36
42
48
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Understand Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
11 questions
Matching Tables to Graphs and Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
7 questions
6.RP.3 Quiz 1

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Graphing Relationships

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates & Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate Quiz

Quiz
•
10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade