Graphing Unit Rates

Graphing Unit Rates

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

8th Grade

10 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th Grade

11 Qs

Topic 2 quiz

Topic 2 quiz

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

Topic 2 Midtopic Quiz

Topic 2 Midtopic Quiz

6th - 8th Grade

11 Qs

Proportionality

Proportionality

6th - 7th Grade

11 Qs

Unit Rates Quiz

Unit Rates Quiz

6th - 8th Grade

10 Qs

Graphing Unit Rates

Graphing Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Oreos

Chips Ahoy

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Proportional

Non-proportional

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Coca-Cola $1.29 for 1.25 L

or

Pepsi $2.49 for 2L

Find the unit price of each and choose the better deal.

Pepsi

Coca-Cola

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Enrique is making cakes.
Based on the table, how many eggs will Enrique need to make 7 cakes?

11

28

32

40

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many miles will Jed travel in 7 hours?

25

30

35

40

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement matches the graph?

Taylor can write 6 words per minute

Taylor can write 25 words per minute

Taylor can write 50 words per minute

Taylor can write 150 words per minute

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

65 miles per hour is an example of:

Rate

Unit Rate

Ratio

Equivalent Ratio

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Based on the graph, how many people would there be in 7 days?

30

36

42

48