Challenge Questions Using Money

Challenge Questions Using Money

2nd Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Money Money Money Money!

Money Money Money Money!

3rd Grade

13 Qs

Word Problems with Dollars and Coins

Word Problems with Dollars and Coins

2nd Grade

15 Qs

Money coin values

Money coin values

2nd Grade

11 Qs

Counting Coins

Counting Coins

1st - 3rd Grade

10 Qs

Counting Coins

Counting Coins

2nd Grade

12 Qs

Word problems (money)

Word problems (money)

2nd Grade

14 Qs

Money & Decimals

Money & Decimals

3rd - 4th Grade

15 Qs

Counting Coins

Counting Coins

2nd Grade

18 Qs

Challenge Questions Using Money

Challenge Questions Using Money

Assessment

Quiz

Mathematics

2nd Grade

Hard

CCSS
4.MD.A.2, 7.EE.B.3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Broc has 6 dimes and 6 nickels. Blake has 2 quarters and and 4 dimes. Who has more? How much more?

Broc has more.

Blake has more.

They have the same amount.

Tags

CCSS.4.MD.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Laylah has 1 half dollar, 1 dime, and 2 pennies. Evey has 11 nickels and 7 pennies. Who has more money.

Laylah has more.

Evey has more.

They both have the same amount.

I'm too busy thinking about what I want for lunch.

Tags

CCSS.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Aveyana has 3 quarters, 3 dimes, and 9 pennies. Ilan has 4 quarters and 4 nickels. Who has more money?

Aveyana has more.

Ilan has more.

They both have the same amount.

Yamamoto! Planet Earth, North America, United States of America...

Tags

CCSS.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Estimate (by rounding to the nearest dollar) and find the difference.


$6.62 - $2.59

$10

$5

$4

$6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Estimate (by rounding to the nearest dollar) and find the sum.


$4.26 + $2.72

$1

$7

$8

$6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jaxon has 4 quarters, 2 dimes, and 6 nickels. He buys a map of the world for $1.30 using the fewest coins possible. How many coins does Jaxon use to pay for the map?

6

5

7

8

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Joe wanted to buy some ice creams. He had $18.00 and each ice cream cost $2.50. How many ice creams could he buy?

6

7

8

9

Tags

CCSS.4.MD.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?