Ratios Percents

Ratios Percents

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Basic Ratios

Basic Ratios

6th Grade

11 Qs

Ratios. Rates and Percents

Ratios. Rates and Percents

6th Grade

10 Qs

ratios

ratios

6th Grade

18 Qs

Chapter 5: Ratio, Rate and Unit Rate

Chapter 5: Ratio, Rate and Unit Rate

6th Grade

16 Qs

Intro to Ratios

Intro to Ratios

6th Grade

12 Qs

Ratio word problems

Ratio word problems

6th Grade

10 Qs

6th Grade Math- Illustrative Mathematics Semester 1 Review

6th Grade Math- Illustrative Mathematics Semester 1 Review

6th Grade

19 Qs

Ratios Percents

Ratios Percents

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3C, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3A

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 apples to 3 green

4 red apples to 7 apples

4 red apples to 3 green apples

3 green apples to 4 red apples

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You got 23 correct on a quiz that was out of 25 points. What percent did you get correct?

1.09%

48%

47.9%

92%

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is 15% of 12?

2

1.8

3

10

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?

2 to 5

5 to 3

3 to 5

5 to 2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select ALL the ratios that are equivalent to 16 : 6

3 to 8

32 : 12

4 to 2

8 to 3

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Bothers spent $215 at Costco. If she has a coupon for 25% off, how much will she spend with the discount?

$53.75

$57

$161.25

$268.75

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?