Ratios Percents

Ratios Percents

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rates Ratio Proportions Review

Rates Ratio Proportions Review

7th Grade - University

10 Qs

Ratio and Unit Rate

Ratio and Unit Rate

7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

16 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

14 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th - 8th Grade

13 Qs

3.1 Understanding Ratios

3.1 Understanding Ratios

6th Grade

15 Qs

Ratios Percents

Ratios Percents

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 apples to 3 green

4 red apples to 7 apples

4 red apples to 3 green apples

3 green apples to 4 red apples

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You got 23 correct on a quiz that was out of 25 points. What percent did you get correct?

1.09%

48%

47.9%

92%

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is 15% of 12?

2

1.8

3

10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?

2 to 5

5 to 3

3 to 5

5 to 2

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select ALL the ratios that are equivalent to 16 : 6

3 to 8

32 : 12

4 to 2

8 to 3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Bothers spent $215 at Costco. If she has a coupon for 25% off, how much will she spend with the discount?

$53.75

$57

$161.25

$268.75

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?