Ratio Rates and Unit Rate Review

Ratio Rates and Unit Rate Review

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

6th Grade - University

19 Qs

Ratio Rates and Unit Rate Review

Ratio Rates and Unit Rate Review

6th - 7th Grade

13 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Solving Ratio and Rate Problems

Solving Ratio and Rate Problems

6th - 8th Grade

11 Qs

unit price

unit price

7th Grade

17 Qs

Ratios, Proportions, Rates

Ratios, Proportions, Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Using Unit Prices

Using Unit Prices

6th Grade

15 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

Ratio Rates and Unit Rate Review

Ratio Rates and Unit Rate Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

A package of pens contains 3 red pens, 4 black pens, 2 blue pens, and 1 purple pen. Select true statements based on the scenario.

Blue to Total: 2 to 10

Total to Red: 9 to 4

Red to Blue: 3 to 2

Purple to Black: 4 to 1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Based on the table, how many cups of stock are needed to make 12 batches of soup?

12 cups of stock

32 cups of stock

48 cups of stock

44 cups of stock

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sells 5 pounds of Cuties for $7. True or False.

The unit rate is $0.71 per pound of Cuties.

True

False

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the table to write the ratio of green beans to peas.

31:74

31:13

74:13

13:31

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the table to write the ratio of the total number of houses to the number of houses that are painted green.

103:17

17:103

34:17

103:34

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bars of soap come in packages of 6 and packages of 20. The 6-bar pack costs $7.86, and the 20-bar pack costs $25.00. Which is the better deal? What is the price per bar of the better deal?

6-bar pack at $1.25 per bar

20-bar pack at $1.25 per bar

6-bar pack at $0.39 per bar

6-bar pack at $1.31 per bar

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find three equivalent rations for the ratio 11:12.

12:24, 13:36, 14:48

11:24, 11:36, 11:48

22:24, 33:36, 44:48

12:13, 13:14, 14:15

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?