A package of pens contains 3 red pens, 4 black pens, 2 blue pens, and 1 purple pen. Select true statements based on the scenario.
Ratio Rates and Unit Rate Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Blue to Total: 2 to 10
Total to Red: 9 to 4
Red to Blue: 3 to 2
Purple to Black: 4 to 1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Based on the table, how many cups of stock are needed to make 12 batches of soup?
12 cups of stock
32 cups of stock
48 cups of stock
44 cups of stock
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sells 5 pounds of Cuties for $7. True or False.
The unit rate is $0.71 per pound of Cuties.
True
False
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Use the table to write the ratio of green beans to peas.
31:74
31:13
74:13
13:31
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Use the table to write the ratio of the total number of houses to the number of houses that are painted green.
103:17
17:103
34:17
103:34
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Bars of soap come in packages of 6 and packages of 20. The 6-bar pack costs $7.86, and the 20-bar pack costs $25.00. Which is the better deal? What is the price per bar of the better deal?
6-bar pack at $1.25 per bar
20-bar pack at $1.25 per bar
6-bar pack at $0.39 per bar
6-bar pack at $1.31 per bar
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find three equivalent rations for the ratio 11:12.
12:24, 13:36, 14:48
11:24, 11:36, 11:48
22:24, 33:36, 44:48
12:13, 13:14, 14:15
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Ratios, unit rates and percents with double number lines

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Rates and Ratio Review

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Rate and Ratio Problems

Quiz
•
6th Grade - University
17 questions
Topic 5 Mid-Topic Assessment

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Unit 3 Rates/Percentages Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Price

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Constant of Proportionality

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade