Slope and Y-Intercept Real World Scenarios

Passage
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Paisley is saving up to buy a new jacket. She already has $85 and can save an additional $9 per week using money from her after school job.
What is the y-intercept?
85
9
-85
-9
Tags
CCSS.8.EE.B.5
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
AJ is driving to a concert and needs to pay for parking. There is an automatic fee of $9 just to enter the parking lot, and when he leaves the lot, he will have to pay an additional $3 for every hour he had his car in the lot. Write an equation to model this situation.
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.LE.A.2
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Faith has a smart phone data plan that costs $45 which includes 3 GB of data, but will charge an extra $20 per GB over the included amount.
Write an equation to model this situation.
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Adam signed up for a streaming music service that costs $13. The service allows Adam to listen to unlimited music, but if he wants to download songs for offline listening, the service charges $1 per song.
Write an equation to model this situation.
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.LE.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Deion just accepted a job at a new company where he will make an annual salary of $53,000. Deion was told that for each year he stays with the company, he will be given a salary raise of $4,000. Which equation could be written to model this situation?
y=53,000x+4,000
y=4,000x+53,000
y=-4,000x+53,000
y=53,000x-4,000
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.LE.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What does the slope mean in the context of the problem?
The cost will increase by $1.40 per topping
The cost will decrease by $1.40 per topping
The cost will increase by $1.90 per topping
The cost will decrease by $1.90 per topping
Tags
CCSS.HSF.LE.B.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the meaning of the y-intercept?
The cost per ride is $1.75
The cost per ride is $5
The cost to get into the fair is $5
The cost to get into the fair is $1.75
Tags
CCSS.HSF.LE.B.5
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Algebra 1A Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Slope and y-intercept

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Slope Intercept Word Problems

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Interpreting Slope and Y-intercepts

Quiz
•
9th - 10th Grade
15 questions
Interpreting Slope and Intercepts

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Writing Linear Equations

Quiz
•
9th - 10th Grade
20 questions
Slope and linear equations

Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Solving Equations

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade
17 questions
Logos!

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Weekly Review Term 1 Week 4

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade