Proportional Reasoning and Slope

Proportional Reasoning and Slope

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Slope-Intercept Practice

Slope-Intercept Practice

8th - 9th Grade

15 Qs

Slope and Rate of Change

Slope and Rate of Change

6th - 7th Grade

22 Qs

Interpreting Slope from a Graph Word Problem

Interpreting Slope from a Graph Word Problem

9th Grade

17 Qs

Slope and Y-Intercept Review

Slope and Y-Intercept Review

9th Grade

17 Qs

Slope Proportional Reasoning

Slope Proportional Reasoning

7th Grade - University

20 Qs

Identifying Slope

Identifying Slope

8th Grade

18 Qs

Review for Math 8 EOG

Review for Math 8 EOG

8th Grade

20 Qs

Slope and Y-Intercept (Graphs, Equations & Verbal Descriptions)

Slope and Y-Intercept (Graphs, Equations & Verbal Descriptions)

8th Grade

20 Qs

Proportional Reasoning and Slope

Proportional Reasoning and Slope

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
8.EE.B.5, 7.RP.A.2D, HSF.LE.B.5

+6

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does this graph represent a proportional relationship?  

No, because it doesn't pass through the origin.

Yes, because it doesn't pass through the origin.

Yes, because it intersects the y axis.

No, because it intersects the x axis.

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is the table proportional?

Yes

No

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement below accurately represents the graph?

$100 is earned for each hour worked

$100 is earned for every 2 hours worked

$500 is earned for every 8 hours worked

$200 is earned for every 3 hours worked

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

$18 per hour

$1 in 18 hours

$90:5h

5 to 90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MATCH QUESTION

1 min • 1 pt

Match the following proportional situations to their slope. m represents the slope.

m=2

20 pieces of velcro are needed to hang up 5 posters. What slope could represent the unit rate for pieces of velcro per poster?

m=120

A swimmer swims 26 lapes each minute. What slope could represent this situation?

m=4

240 bricks, y, are needed to build 2 walls, x. Which slope best represents this relationship?

m=26

There are 6 fights in 3 days. What slope could represent the amount of fights each day.

Tags

CCSS.8.EE.B.5

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Find the slope of the line

-5/4

5/4

-4/5

4/5

Tags

CCSS.8.EE.B.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?