Constant Ratio Homework

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many shaded circles are there for each unshaded circle?
3
1:3
2
1:2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Julie and Jennifer sell lemonade at a lemonade stand. After an hour, they have taken in $4 for a total of 8 cups of lemonade. What is the unit rate per cup of lemonade?
$8.00 per cup
$0.50 per cup
$4.00 per cup
$2.00 per cup
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jasper created a table to show how many hours he spent on homework in math class and in science class. Which table shows the ratios of the hours he spent on math to the hours he spent on science all equivalent to 1:4 ?
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many cookies can be made with 6 ounces of raisins?
6 cookies
30 cookies
36 cookies
96 cookies
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Enrico started reading a 675-page book. It took him 2 hours to read the first 90 pages. Assume that Enrico’s reading speed is constant. What is the unit rate of pages read per hour? How many hours will it take him to read all 675 pages?
180 pages per hour
3.75 hours
45 pages per hour
150 hours
90 pages per hour
7.5 hours
45 pages per hour
15 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3 ice cream cones cost $9.75. At this rate, how much do 5 ice cream cones cost?
$3.25
$14.74
$48.75
$16.25
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
Topic 2: Fractional Rates

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Finding the Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Pre- al: fractional rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
7RPA1 Checkpoint Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade