Constant Ratio Homework

Constant Ratio Homework

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Geometric and Binomial Random Variable

Geometric and Binomial Random Variable

11th Grade

14 Qs

PENILAIAN HARIAN BARISAN DAN DERET

PENILAIAN HARIAN BARISAN DAN DERET

10th Grade - University

10 Qs

Proportions and Ratios

Proportions and Ratios

7th Grade

12 Qs

Baris dan deret aritmatika

Baris dan deret aritmatika

8th - 10th Grade

10 Qs

Tes Diagnostik Matematika

Tes Diagnostik Matematika

7th Grade

10 Qs

EQUAZIONI DI PRIMO GRADO

EQUAZIONI DI PRIMO GRADO

8th - 9th Grade

10 Qs

Ch1: Measurement, Estimating

Ch1: Measurement, Estimating

University

16 Qs

Constant Ratio Homework

Constant Ratio Homework

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many shaded circles are there for each unshaded circle?

3

1:3

2

1:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Julie and Jennifer sell lemonade at a lemonade stand. After an hour, they have taken in $4 for a total of 8 cups of lemonade. What is the unit rate per cup of lemonade?

$8.00 per cup

$0.50 per cup

$4.00 per cup

$2.00 per cup

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jasper created a table to show how many hours he spent on homework in math class and in science class. Which table shows the ratios of the hours he spent on math to the hours he spent on science all equivalent to 1:4 ?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many cookies can be made with 6 ounces of raisins?

6 cookies

30 cookies

36 cookies

96 cookies

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Enrico started reading a 675-page book. It took him 2 hours to read the first 90 pages. Assume that Enrico’s reading speed is constant. What is the unit rate of pages read per hour? How many hours will it take him to read all 675 pages?

180 pages per hour

3.75 hours

45 pages per hour

150 hours

90 pages per hour

7.5 hours

45 pages per hour

15 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

3 ice cream cones cost $9.75. At this rate, how much do 5 ice cream cones cost?

$3.25

$14.74

$48.75

$16.25

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?