Add and Subtract Word Problems with Decimals

Add and Subtract Word Problems with Decimals

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 2 Ratios/Proportions Test Review

Unit 2 Ratios/Proportions Test Review

6th Grade

15 Qs

Decimal Operation Word Problems

Decimal Operation Word Problems

6th - 8th Grade

17 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th Grade

15 Qs

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade

10 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

18 Qs

5.3E Multiplying Decimals

5.3E Multiplying Decimals

5th Grade

12 Qs

Add and Subtract Decimal Multistep Word Problems

Add and Subtract Decimal Multistep Word Problems

5th Grade - University

13 Qs

Add and Subtract Word Problems with Decimals

Add and Subtract Word Problems with Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.3, 6.NS.B.3, 5.NBT.B.7

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Abby buys a game for $7.89 and batteries for $5.49.  She pays with a twenty dollar bill, how much change will she receive? 

7.72

33.38

13.38

6.62

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jane bought three sheet so of poster board for $1.29 each and a pack of construction paper for $3.79.  How much did Jane spend in all? 

7.66

76.60

5.08

2.50

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

lia and james went to the movies the tickets are $3.00 each. Lia bought popcorn and a slushy for $8.50. Together they bought a slushy and nachos $12.00. How much money did they spend in all together?

26.50

2.650

3.00

53.65

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Oliver bought 7 bags of candy. Each bag costs $1.50. How much money did he have to pay?

$7.50

$8.50

$10.50

$105.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Cathy bought 2 notebooks that were $2.25 each, and a box of markers that was $3.68. What is the total cost of her notebooks and markers?

$5.93      

$8.18      

$9.61

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Paige was measuring how much taller she got over two years. In the first year she grew 4.62 cm. In the second year she grew 7.7 cm. How much taller did she get altogether?

12.3 cm

3.8 years

12.32 cm

12.32 years

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Nancy was buying food for her birthday party. She bought a 52.93 oz bag of barbeque chips and a 79.6 oz bag of regular chips. How many ounces did she buy all together?

132.53 ounces

-33.33 ounces

26.77 bags

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?