Adding and Subtracting Decimals Word Problems

Adding and Subtracting Decimals Word Problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Add, subtract, multiply and divide FRACTIONS

Add, subtract, multiply and divide FRACTIONS

5th - 6th Grade

18 Qs

Quiz:  Decimal Word Problems

Quiz: Decimal Word Problems

6th Grade

16 Qs

Decimal Operations

Decimal Operations

6th Grade

20 Qs

Add/Subtract Decimals Quiz Review

Add/Subtract Decimals Quiz Review

5th - 6th Grade

20 Qs

คูณทศนิยม

คูณทศนิยม

6th Grade

20 Qs

Christmas Math Trivia

Christmas Math Trivia

6th - 8th Grade

20 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th Grade

20 Qs

Decimal Multiplication and Divison

Decimal Multiplication and Divison

6th - 7th Grade

15 Qs

Adding and Subtracting Decimals Word Problems

Adding and Subtracting Decimals Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.NS.A.3, 7.EE.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kyle had 4 yards of string. He used 1.3 yards for an art project. Which measurement represents the length of the string that is left over?

0.9 yards

2.7 yards

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Miguel bought a remote control helicopter for $17.52. How much change should he receive if he paid the cashier $20.00?

$2.48

$37.52

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Josh had $15.00 to spend at the movie theater. He spent $8.50 on a movie ticket, $3.50 on a box of popcorn, and $1.75 on a soda. How much money did Josh have left?

$1.25

$13.75

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Scott had $12.58. He purchased 2 apples for $1.13 each and one bottle of juice for $1.76. There was no sales tax. How much money did Scott have after his purchased?

$3.02

$8.76

Tags

CCSS.7.NS.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bakery sold 125.5 loaves of bread on Monday and 132.75 loaves on Tuesday. If each loaf costs $2.50, how much total revenue did the bakery earn from the loaves sold on these two days?

$646.25

$324.50

$647.50

$645.00

Answer explanation

Total revenue = (125.5 + 132.75) * $2.50 = $646.25. Therefore, the correct total revenue earned by the bakery is $646.25.

Tags

CCSS.7.NS.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kelli bought 2 notebooks for $3.15 each and a backpack for $12.40. How much money did she spend?

$15.55

$17.55

$18.70

$19.70

Tags

CCSS.7.NS.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics