Dividing decimal by whole number: Solve 7.8 ÷ 3
Divide Decimal by Whole Number Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.6
2.6
5.1
3.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Sheehan took Griffin to the pet store with an allowance of $56.00. If he purchased 16.52 pounds of dog treats with his allowance, what was the cost per pound?
29 Cents
30 Cents
28 Cents
27 cents
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It takes Connor 48 minutes to eat 32.4 hot dogs. How many hot dogs can he eat per minute?
0.4
0.775
0.675
0.59
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kayla went to the gas station and purchased 11.79 gallons of gas for $24.00. How much gas did she get per dollar? Round to the nearest hundredths.
0.48
0.49
0.47
0.5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A candy store owner has 8.32 pounds of jelly beans. If she splits the jelly beans into 8 jars, how many pounds of candy will go in each jar?
4
1.04
1.40
1.004
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
1.8 ÷ 2
9
90
0.9
0.09
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?
$2.39
$2.36
$3.29
$6.39
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Decimals: Add, Subtract, Multiply, Divide

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Decimal Division Word Problems

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Dividing Decimals by Whole Numbers

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Models for Dividing Decimals by Whole Numbers

Quiz
•
5th Grade - University
16 questions
Whole Number Division

Quiz
•
4th - 5th Grade
11 questions
Measurement Mystery

Quiz
•
4th - 8th Grade
10 questions
Divide Decimals by Whole Numbers

Quiz
•
5th Grade
13 questions
5th Grade Math Review

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade