Divide Decimal by Whole Number Word Problems

Divide Decimal by Whole Number Word Problems

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Add and Subtract Decimals

Add and Subtract Decimals

4th - 6th Grade

11 Qs

Dividing Decimals by Whole Numbers

Dividing Decimals by Whole Numbers

5th Grade

10 Qs

Dividing Decimals and Mixed Problem Review

Dividing Decimals and Mixed Problem Review

5th - 6th Grade

10 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th - 6th Grade

12 Qs

5th Grade Math Review

5th Grade Math Review

5th Grade

13 Qs

5th Grade Math Review

5th Grade Math Review

5th Grade

18 Qs

Decimals: Add, Subtract, Multiply, Divide

Decimals: Add, Subtract, Multiply, Divide

5th - 6th Grade

10 Qs

How Would You Solve Me?

How Would You Solve Me?

5th - 6th Grade

10 Qs

Divide Decimal by Whole Number Word Problems

Divide Decimal by Whole Number Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dividing decimal by whole number: Solve 7.8 ÷ 3

4.6

2.6

5.1

3.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Sheehan took Griffin to the pet store with an allowance of $56.00. If he purchased 16.52 pounds of dog treats with his allowance, what was the cost per pound?

29 Cents

30 Cents

28 Cents

27 cents

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It takes Connor 48 minutes to eat 32.4 hot dogs.  How many hot dogs can he eat per minute? 

0.4

0.775

0.675

0.59

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kayla went to the gas station and purchased 11.79 gallons of gas for $24.00.  How much gas did she get per dollar? Round to the nearest hundredths. 

0.48

0.49

0.47

0.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A candy store owner has 8.32 pounds of jelly beans.  If she splits the jelly beans into 8 jars, how many pounds of candy will go in each jar?

4

1.04

1.40

1.004

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

1.8 ÷ 2

9

90

0.9

0.09

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?

$2.39

$2.36

$3.29

$6.39

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?