Divide Decimal by Whole Number Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Dividing decimal by whole number: Solve 7.8 ÷ 3
4.6
2.6
5.1
3.2
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Sheehan took Griffin to the pet store with an allowance of $56.00. If he purchased 16.52 pounds of dog treats with his allowance, what was the cost per pound?
29 Cents
30 Cents
28 Cents
27 cents
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It takes Connor 48 minutes to eat 32.4 hot dogs. How many hot dogs can he eat per minute?
0.4
0.775
0.675
0.59
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kayla went to the gas station and purchased 11.79 gallons of gas for $24.00. How much gas did she get per dollar? Round to the nearest hundredths.
0.48
0.49
0.47
0.5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A candy store owner has 8.32 pounds of jelly beans. If she splits the jelly beans into 8 jars, how many pounds of candy will go in each jar?
4
1.04
1.40
1.004
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
1.8 ÷ 2
9
90
0.9
0.09
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?
$2.39
$2.36
$3.29
$6.39
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Dividing Decimals by Whole Numbers

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Models for Dividing Decimals by Whole Numbers

Quiz
•
5th Grade - University
18 questions
Multiply or Divide

Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Divide Decimals by Whole Numbers

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Divide a Decimal by a Whole number

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Divide Decimals by Whole Numbers

Quiz
•
5th Grade
13 questions
5th Grade Math Review

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Decimals: Add, Subtract, Multiply, Divide

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade