Math Word Problems With Decimals

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
For breakfast, Joe bought a muffin for $1.60 and a cup of coffee for $0.55. For lunch, Joe had soup, a salad, and lemonade. The soup cost $2.75, the salad cost $7.85, and the lemonade cost $0.65. How much more money did Joe spend on lunch than on breakfast?
$13.40
$11.25
$9.10
$2.15
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Diane goes to the store and buys 2 large bags of pretzels that are $2.85 each, a drink that is $1.86, and a pack of gum that is 60 cents. If she pays with a $10 bill, how much change should she receive?
$8.16
$67.56
$1.84
$57.56
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Frank worked 7 hours on Friday and 8 hours on Saturday. If he makes $9.23 each hour, how much did he make Friday and Saturday combined?
$64.61
$73.84
$24.23
$138.45
Tags
CCSS.7.NS.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sally stopped at a flea market Saturday. She bought 3 necklaces priced at $7.20 each and 4 chairs priced at $13.75 each. How much did she spend at the flea market?
$20.95
$146.65
$27.95
$76.60
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$14.94
$15.30
$16.20
$18.00
Answer explanation
To find the total amount spent, multiply the price per pound by the pounds of each fruit and add the results: (3.5 * 2.40) + (2.75 * 3.60) = 8.40 + 9.54 = $14.94. Therefore, Linda spent $14.94 in total.
Tags
CCSS.7.NS.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bakery sold 125.5 loaves of bread on Monday and 132.75 loaves on Tuesday. If each loaf costs $2.50, how much total revenue did the bakery earn from the loaves sold on these two days?
$646.25
$324.50
$647.50
$645.00
Answer explanation
Total revenue = (125.5 + 132.75) * $2.50 = $646.25. Therefore, the correct total revenue earned by the bakery is $646.25.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mike read a book for 2.5 hours on Saturday and 3.75 hours on Sunday. If he reads an additional 1.25 hours on Monday, how many hours in total will he have read?
6.0 hours
7.5 hours
5.5 hours
8.0 hours
Answer explanation
To find the total hours Mike read, add 2.5 hours on Saturday, 3.75 hours on Sunday, and 1.25 hours on Monday: 2.5 + 3.75 + 1.25 = 7.5 hours.
Tags
CCSS.7.NS.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Quiz
•
5th Grade
19 questions
Word Problems Decimals

Quiz
•
5th Grade - University
13 questions
Mixed Number Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Better Buy

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Solve unit rate problems

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade