Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
$79.80
$6.00
$13.30
$13.31
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Brad drives 527 miles on 17 gallons. How many miles does Brad drive on one gallon?
31 mpg
17 mpg
51 mpg
15 mpg
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?
12 gallons of gas for $33
5 gallons of gas for $14
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A train can travel 1,230 miles in 5 hours. What is the unit rate that the train is traveling per hour?
246 mph
356 mph
256 mph
356 mph
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What's the better deal? 8 packs of paper for $6.40 OR 3 packs of paper for $2.55?
8 packs of paper for $6.40
3 packs of paper for $2.55
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6 bagels costs $7.50. At that rate, how much would 13 bagels cost?
$12.75
$15.50
$1.25
$16.25
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A puma runs 315 meters in 14 seconds. At that rate, how far can the puma run in 20 seconds?
4,410 meters
22.5 meters
45 meters
450 meters
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
NJSLA Grade 6 Math Unit 2 Practice Test

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit 2B Ratio and Proportions (Percent Problems)

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Review: Slope & Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
18 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rate Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Dimensional Analysis

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade