Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Percent Equation and Unit Rate

Percent Equation and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Rates

Rates

8th - 12th Grade

12 Qs

Comparing Unit Rates with Proportional Reasoning

Comparing Unit Rates with Proportional Reasoning

6th Grade

16 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

Rates Ratios and Proportional Reasoning

Rates Ratios and Proportional Reasoning

7th Grade - University

15 Qs

Find Unit Rates

Find Unit Rates

7th Grade - University

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

$79.80

$6.00

$13.30

$13.31

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Brad drives 527 miles on 17 gallons. How many miles does Brad drive on one gallon?

31 mpg

17 mpg

51 mpg

15 mpg

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?

12 gallons of gas for $33

5 gallons of gas for $14

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A train can travel 1,230 miles in 5 hours. What is the unit rate that the train is traveling per hour?

246 mph

356 mph

256 mph

356 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What's the better deal? 8 packs of paper for $6.40 OR 3 packs of paper for $2.55?

8 packs of paper for $6.40

3 packs of paper for $2.55

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

6 bagels costs $7.50. At that rate, how much would 13 bagels cost?

$12.75

$15.50

$1.25

$16.25

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A puma runs 315 meters in 14 seconds. At that rate, how far can the puma run in 20 seconds?

4,410 meters

22.5 meters

45 meters

450 meters

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?