Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

Unit Rate/ Tables and Graphs

Unit Rate/ Tables and Graphs

7th Grade

14 Qs

Rates & Unit Rate Quiz Review

Rates & Unit Rate Quiz Review

6th Grade

20 Qs

Unit Rate #3

Unit Rate #3

6th - 7th Grade

12 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Judy spent $13.20 for 12 candy bars. Find the price per candy bar.

$1.20 per candy bar

$1.00 per candy bar

$1.10 per candy bar

$1.30 per candy bar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the Unit Rate

17 miles / gallon

18 miles / gallon

19 miles / gallon

20 miles / gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the Unit Rate

15 Words/Minute

15 Minutes/Word

125 Words/Minute

12 Words/Minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Edgar bought 9 movie tickets for $108. How much was each ticket?

$11 per ticket

$99 per ticket

$0.83 per ticket

$12 per ticket

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the Unit Rate

20 days / job

5 days / job

0.2 days / job

12 days / job

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Molly was rollerblading at a rate of 4.5 miles in 1.5 hours. At this rate how far will she rollerblade after 3 hours?

1 mile

4.5 miles

9 miles

3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Felix paid $6.00 for 12 granola bars. At this price, how much would he have paid for 9 granola bars?

$4.50

$12.00

$8.50

$3.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?