Ratios Rates Unit Rates and Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
Elijah earns $230 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$25.50 per hour
$12.50 per hour
$1,840 per hour
$28.75 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
There are 50 cookies and 35 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cookies to cupcakes?
Your answer must be in simplest form.
10:7
7:10
35:50
50:35
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
Which of these ratios is equivalent to 3:4?
12:9
9:20
9:12
803:804
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
Use the ratio table to determine how many pencils there will be in 8 boxes.
20 pencils
24 pencils
96 pencils
48 pencils
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 6 pts
What would be the ratio of red apples to green apples if there were double the amount of apples?
6 red apples to 8 green apples
8 red apples to 6 green apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
What is the ratio of hearts to flashes?
4/5
5/9
4/9
5/4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much would would it cost for 7 pounds of concrete?
$56
$50
$35
$42
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Ratios Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratio, Rates, Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratio, Rates, and Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratios, Proportions, Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Proportions Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade