Ratios Rates Unit Rates and Proportions

Ratios Rates Unit Rates and Proportions

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, & Unit Rate

Ratios, Rates, & Unit Rate

6th - 8th Grade

19 Qs

Ratios and Rates 6th Grade Review

Ratios and Rates 6th Grade Review

6th Grade

20 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratio and rates part 1

Ratio and rates part 1

6th Grade

20 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Ratios Rates Unit Rates and Proportions

Ratios Rates Unit Rates and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

a table with numbers that have the same ratio

Proportion Table

Ratio Table

Unit Rates Table

Equivalent Table

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

the cost of one item

Unit Rate

Rate

Unit Price

Cost Rate

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples?

7 to 3

4 to 7

4 to 3

3 to 4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A ratio can be written in 3 ways. Which of the following is NOT how a ratio is written?

3=4

3 : 4

3 / 4

3 to 4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2

2 : 5

3 : 1

35: 14

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.  What is the ratio of pears to ALL fruit?

5:4

5:11

2:5

6:5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas?

$24 per pound

$1.50 per pound

$1 per pound

$6 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?