a table with numbers that have the same ratio
Ratios Rates Unit Rates and Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Proportion Table
Ratio Table
Unit Rates Table
Equivalent Table
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
the cost of one item
Unit Rate
Rate
Unit Price
Cost Rate
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples?
7 to 3
4 to 7
4 to 3
3 to 4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A ratio can be written in 3 ways. Which of the following is NOT how a ratio is written?
3=4
3 : 4
3 / 4
3 to 4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the ratio of
35 : 14
5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears. What is the ratio of pears to ALL fruit?
5:4
5:11
2:5
6:5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportions and unit rates

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
17 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade