Proportions and Unit Rate

Proportions and Unit Rate

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Finding Constant

Finding Constant

7th Grade

18 Qs

Slope & Rate of Change

Slope & Rate of Change

7th Grade

14 Qs

(Sponge) Proportional Graphs

(Sponge) Proportional Graphs

7th Grade

15 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

6th - 8th Grade

12 Qs

Linear Relationships

Linear Relationships

7th Grade

11 Qs

Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

8th Grade

10 Qs

Rate of Change from a Graph

Rate of Change from a Graph

7th - 8th Grade

15 Qs

Proportions and Unit Rate

Proportions and Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How many pieces are there per ounce?

5 pieces

0.2 pieces

50 pieces

60 pieces

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It took Julius 1/3 of an hour to ride his bike 2 & 3/4 of a mile. How many miles per hour can he ride his bike?

3 & 1/2

6 & 3/4

8 & 1/4

16 & 1/2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the cost of long distance calls based on the number of minutes used. Is there a constant rate of change, and if so what is it?

Yes, 10 calls per minute

Yes, $.10 per minute

Yes, $.40 per minute

Not a constant rate

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Taylor can write 6 words per minute
Taylor can write 25 words per minute
Taylor can write 50 words per minute
Taylor can write 150 words per minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

x = 16

x = 28

x = 1/26

x = 26

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

x = 6

x = 25

x = 28

x = 17

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?