How many pieces are there per ounce?
Proportions and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5 pieces
0.2 pieces
50 pieces
60 pieces
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It took Julius 1/3 of an hour to ride his bike 2 & 3/4 of a mile. How many miles per hour can he ride his bike?
3 & 1/2
6 & 3/4
8 & 1/4
16 & 1/2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the cost of long distance calls based on the number of minutes used. Is there a constant rate of change, and if so what is it?
Yes, 10 calls per minute
Yes, $.10 per minute
Yes, $.40 per minute
Not a constant rate
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
x = 16
x = 28
x = 1/26
x = 26
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
x = 6
x = 25
x = 28
x = 17
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
19 questions
proportional relationship study guide

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Graphs

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Proportion Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional or NOT?

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Proportions and Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Proportions and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
7th Grade Unit Rate/Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rate of Change from a Graph

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade