Ratio and Rates Unit Rate Vocabulary Words

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A ratio is a
comparison of two quantitities
a comparison of two quantities with units
a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1
the number in front of the variable in an expression or equation
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of TRIANGLES TO SQUARES?
2:1
3:0
1:3
1:2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Fill in the missing value
Tags
CCSS.3.OA.D.9
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many batches of cookies can be made with 5 cups of flour?
5 batches of cookies
10 batches of cookies
15 batches of cookies
25 batches of cookies
Tags
CCSS.3.OA.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A rate is a
comparison of two quantitities
a comparison of two quantities with units
a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1
the number in front of the variable in an expression of equation
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a
comparison of two quantitities
a comparison of two quantities with units
a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1
the number in front of the variable in an expression of equation
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the following a rate or a unit rate?
$5 per pound
rate
unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
17 questions
Ratios & Rates Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportional and Percents Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Rate or Unit Rate?

Quiz
•
5th - 8th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios & Proportions - Vocabulary

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Introduction to Ratios and Rates

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Introduction to Ratios, Rate and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade