Ratio and Rates Unit Rate Vocabulary Words

Ratio and Rates Unit Rate Vocabulary Words

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Rates Vocabulary

Ratios and Rates Vocabulary

6th Grade

12 Qs

Ratios and Rates 6th Grade Review

Ratios and Rates 6th Grade Review

6th Grade

20 Qs

Rates and Ratios Vocabulary

Rates and Ratios Vocabulary

5th - 6th Grade

11 Qs

Introduction to Ratio, Rates, and Unit

Introduction to Ratio, Rates, and Unit

7th Grade - University

20 Qs

Constant Rate of Change/ Constant of Proportionality

Constant Rate of Change/ Constant of Proportionality

6th - 8th Grade

14 Qs

Unit Rates in Tables

Unit Rates in Tables

6th Grade

10 Qs

Unit Rate and Proportionality

Unit Rate and Proportionality

6th - 9th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratio and Rates Unit Rate Vocabulary Words

Ratio and Rates Unit Rate Vocabulary Words

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A ratio is a

comparison of two quantitities

a comparison of two quantities with units

a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1

the number in front of the variable in an expression or equation

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of TRIANGLES TO SQUARES?

2:1

3:0

1:3

1:2

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Fill in the missing value

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How many batches of cookies can be made with 5 cups of flour?

5 batches of cookies

10 batches of cookies

15 batches of cookies

25 batches of cookies

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rate is a

comparison of two quantitities

a comparison of two quantities with units

a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1

the number in front of the variable in an expression of equation

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a

comparison of two quantitities

a comparison of two quantities with units

a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1

the number in front of the variable in an expression of equation

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Is the following a rate or a unit rate?


$5 per pound

rate

unit rate

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?