Math Ratios and Rates

Math Ratios and Rates

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

6th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

double number line

double number line

6th - 7th Grade

15 Qs

Proportions Word Problems

Proportions Word Problems

8th - 9th Grade

16 Qs

Average Rate of Change - Word Problems

Average Rate of Change - Word Problems

9th - 11th Grade

18 Qs

Rates and Proportions Study Guide

Rates and Proportions Study Guide

6th - 8th Grade

20 Qs

Proportions Word Problems Review

Proportions Word Problems Review

6th Grade

16 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

9th - 12th Grade

20 Qs

Math Ratios and Rates

Math Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2B

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of circles to squares?

3:8

5:3

3:5

5:8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

$18 per hour

$1 in 18 hours

$90:5h

5 to 90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion:

4

8

14

10

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5

k=45

k=60

k=90

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you have a 3:2 ratio of cats to dogs and there are 18 cats, how many dogs are there?

8

10

12

14

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ashley biked 32 miles in 2 hours. Mike biked 36 miles in 3 hours. How much farther can Ashley bike than Mike in 5 hours if they both continue at the same rate?

80

60

40

20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, how much sugar would be needed for 6 cups of flour?

9

12

6

3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?