Ms. Gombos said, "The unit rate is $2.00 per dice." Ms. Palermo said , "The unit rate is $0.20 per dice." Who is right?
Proportions Ratio Tables Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ms. Gombos
Ms. Palermo
Neither, I am going to ask Mrs. Demarino
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of stars to the total number of shapes in this picture *put answer in simplest form
3:5
6:4
6:10
4:6
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of cats to dogs in a shelter was 40 to 60. What is the ratio of dogs to total number of animals in the shelter.
40 to 60
60 to 40
60 to 100
40 to 100
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Ms. Falcone is having some friends over. She bought 18 bottles of water for $12.00 and a 12 pack of cookies for $5.64. Identify the choices that have the correct unit rate.
5.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Use the ratio table to find the UNIT RATE with the specified units
$ 0.99
song
$ 1.98
$ 3.96
$ 5.94
cost
hours
gallons
$ 1.01
$ 0
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?
60 miles/hour
55 miles/hour
65 miles/hour
75 miles/hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Keys made $90 in 5 hours. What is the unit rate?
$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade