Proportions Ratio Tables Unit Rate

Proportions Ratio Tables Unit Rate

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

8th Grade

16 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

16 Qs

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

22 Qs

Unit rate and constant rates of change

Unit rate and constant rates of change

7th Grade

15 Qs

Proportions Ratio Tables Unit Rate

Proportions Ratio Tables Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ms. Gombos said, "The unit rate is $2.00 per dice." Ms. Palermo said , "The unit rate is $0.20 per dice." Who is right?

Ms. Gombos

Ms. Palermo

Neither, I am going to ask Mrs. Demarino

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of stars to the total number of shapes in this picture *put answer in simplest form

3:5

6:4

6:10

4:6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of cats to dogs in a shelter was 40 to 60. What is the ratio of dogs to total number of animals in the shelter.

40 to 60

60 to 40

60 to 100

40 to 100

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Ms. Falcone is having some friends over. She bought 18 bottles of water for $12.00 and a 12 pack of cookies for $5.64. Identify the choices that have the correct unit rate.

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

5.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the ratio table to find the UNIT RATE with the specified units

$ 0.99

song

$ 1.98

$ 3.96

$ 5.94

cost

hours

gallons

$ 1.01

$ 0

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?

60 miles/hour

55 miles/hour

65 miles/hour

75 miles/hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

$18 per hour

$1 in 18 hours

$90:5h

5 to 90

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?