Ratios Rates Oh

Ratios Rates Oh

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

ratio

ratio

8th - 9th Grade

10 Qs

Ratios (6th Grade)

Ratios (6th Grade)

6th Grade

17 Qs

Ratios, Rates & Unit Rates

Ratios, Rates & Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Introduction to Ratios

Introduction to Ratios

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratio

Ratio

6th Grade

15 Qs

Ratio

Ratio

8th Grade

15 Qs

7th grade Ratios and Proportions

7th grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

15 Qs

Ratios Rates Oh

Ratios Rates Oh

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A class has 30 students. 18 are boys. What is the ratio of boys to girls?

12:18

3:2

30:18

18:7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.

$0.25

$20.61

$1.00

$2.29

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for x

x=6

x =1/6

x = 7

x=9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

20 is equivalent to 1:5

Yes

No

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Choose the ratio that compares dogs to cats when you have  12 dogs and 6 cats

12:6

6:12

2:1

1:2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Choose a ratio that compares the number of loaves of wheat bread to rye bread when you have 7 loaves of rye bread and 12 loaves of wheat

12: 7

7:12

19:2

7:19

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?

35

60

18

50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?