Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Ratios, Rates, Unit Rates, Unit Price

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 10 dimes, 8 quarters, and 5 nickels? What is the ratio of dimes to nickels?
10 to 5
5 : 10
1 : 2
2 to 1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Upward Football League has 156 players on 12 teams. What is the unit rates of players to teams?
13 players per team
12 players per team
14 players per team
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
11 questions
H Alg 1 Unit 1 Review

Quiz
•
10th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rates, Rates, Unit Price

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade