Ratios, Rates, Unit Rates, Unit Price

Ratios, Rates, Unit Rates, Unit Price

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio & Unit Rates

Ratio & Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Ratios Rates Unit

Ratios Rates Unit

6th Grade - University

15 Qs

rates and ratios

rates and ratios

7th Grade

14 Qs

Ratios and Rates 1

Ratios and Rates 1

6th Grade

15 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Skill 3-4 Quizziz

Skill 3-4 Quizziz

6th - 7th Grade

14 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, Unit Price

Ratios, Rates, Unit Rates, Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40

$9.00

$2.50

$0.90

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 10 dimes, 8 quarters, and 5 nickels?  What is the ratio of dimes to nickels?

10 to 5

5 : 10

1 : 2

2 to 1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Upward Football League has 156 players on 12 teams.  What is the unit rates of players to teams? 

13 players per team

12 players per team

14 players per team

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50.  What is the price per candy bar?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?