Solve for A in the table.
Ratios Rates and Ratio Tables

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
40
10
9
45
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What was Brian's unit rate?
3/2 word per minute
30 minutes per word
60 minutes per word
30 words per minute
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joselyn earns $400 for 40 hours of work. Use a ratio table to determine how much she earns for 6 hours of work.
$60.00
$20.00
$40.00
$10.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Luz earns $400 for 40 hours of work. Use a ratio table to determine how much she earns for 6 hours of work.
$60.00
$20.00
$40.00
$10.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is NOT equivalent to 3:5?
15:25
9:15
21:28
30:50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Math 7 Review - Ratio's and Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios/rates/Measure

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade